ایران همچنان در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» باقی می‌ماند

تهران از تصویب لایحه مبارزه با پولشویی و لایحه عدم پشتیبانی از تررویسم خودداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از پایان نشست سه روزه «گروه اقدام مالی علیه پولشویی»، موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف»، ایران همچنان در فهرست سیاه این گروه باقی ماند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، ایران و کره شمالی همچنان در این فهرست باقی‌مانده و ترکیه، پاکستان و اردن در فهرست خاکستری این نهاد قرار گرفتند.

«اف‌ای‌تی‌اف» با هدف مبارزه با پولشویی در سطح جهانی از سال 1989 در حال فعالیت است.

به دنبال عدم تصویب لایحه مربوط به مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به «پالرمو» و همچنین لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم، موسوم به «سی‌اف‌تی»، گروه اقدام مالی علیه پولشویی در فوریه سال 2020 تهران را در لیست سیاه خود قرار داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری وقت ایران در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر این کشور، از او خواست تا مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصویب این دو لایحه را مورد بررسی قرار داده تا زمینه برای عضویت ایران در این سازمان فراهم شود.

به گفته روحانی، چنان‌چه ایران به این سازمان ملحق نشود، رفع کامل تحریم‌ها به حل مشکلات سامانه بانکی ایران در جهان و ارتباط با دنیا کمک نخواهد کرد.

بر اساس مقررات «اف‌‌ای‌تی‌اف» کشورهایی که عضو این سازمان هستند، اجازه مبادله پول با ایران و کره شمالی را ندارند.

از بین 190 کشور، 188 کشور جهان عضو این سازمان هستند و تنها ایران و کره شمالی کنوانسیون‌های این نهاد را نپذیرفته‌اند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به شدت مخالف تصویب دو لایحه مذکور در این کشور است.

فریدون عباسی، از نمایندگان مجلس ایران در واکنش به نشست سه روزه «اف‌ای‌تی‌اف» ادعا کرد، باقی ماندن این کشور در لیست سیاه این نهاد «هیچ مشکلی» برای این کشور ایجاد نمی‌کند.

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص نیز در این زمینه مدعی شده است که باقی ماندن ایران در این لیست سیاه «تاثیری بر مراودات ایران ندارد.»

جمهوری اسلامی نگران است پس از تصویب این دو لایحه، نتواند از سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به خود حمایت کند. از سوی دیگر تصویب این دو لایحه، مجال دور زدن تحریم‌ها را به سپاه پاسداران نمی‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید