سونوگرافی زنان توسط مردان در ایران ممنوع شد

مراکز درمانی در حالی به اجرای این طرح موظف شده‌اند که اغلب با کمبود کادر درمانی مواجه‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اجرای قوانین ضد زن در ایران و سیاست‌های تبعض‌‌آمیز علیه زنان و تفکیک‌های جنسیتی در این کشور به تازگی انجام اقدامات تشخیصی، درمانی و مراقبتی در موسسات پزشکی برای زنان توسط مردان نامحرم ممنوع شده است.

در همین راستا و به دنبال کمپین خبرگزاری «فارس» در اعتراض به سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیست‌های مرد، وزارت بهداشت ایران در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، به آن‌ها دستور داد تا از سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیست‌های مرد جلوگیری شود.

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، پنجشنبه 30 مهر با اعلام اینکه مطابق آیین‌نامه اجرایی، اقدامات تشخیصی، درمان و مراقبتی باید بر اساس موازین شرعی و «توسط کارکنان فنی همجنس» به عمل آید گفت: «در معاینات مربوط به زنان و زایمان که در موارد ضروری توسط افراد غیرهمجنس انجام می‌شود، حضور یکی از محارم بیمار یا یک نفر از کارکنان فنی زن الزامی است.»

پیش‌تر، خبرگزاری «فارس»، وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ایران،‌ با برگزاری کمپینی خواهان توقف سونوگرافی زنان توسط رادیولوژیستهای مرد شده بود.

در این کمپین، «خبرگزاری فارس» خواهان اجرای طرحی موسوم به «طرح انطباق جنسیتی مراکز درمانی» توسط وزارت بهداشت ایران شد.

اجرای این طرح در حالی از وزارت بهداشت ایران درخواست شده که مشکل کمبود رادیولوژیست مدتها است به دلیل کمبود پذیرش در این رشته تبدیل به مساله‌ای کشوری شده است.

پیش از این نیز برخی پزشکان و مقام‌های ایران، از جمله علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی، به کمبود رادیولوژیست زن اشاره کرده بود.

تفکیک جنسیتی در بخش‌ها و مراکز مختلف از جمله مراکز درمانی که سال‌هاست توسط جناح‌های تندرو حکومتی دنبال می‌شود همواره با مخالفت کنشگران مدنی همراه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید