کاخ سفید: بازگشت به «برجام» در جهت منافع ملی آمریکاست

به گفته کاخ سفید، تیم مذاکره‌کننده آمریکا آماده بازگشت به مذاکرات وین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به نبود نظارت بر برنامه‌هسته‌ای ایران پس از خروج آمریکا از برجام، گفت که بازگشت به این توافق در جهت منافع ملی واشینگتن است.

ساکی، چهارشنبه 20 اکتبر، در نشست مطبوعاتی هفتگی خود، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آخرین تحولات پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران گفت، هدف واشینگتن ادامه مسیر دیپلماتیک در قبال ایران است.

او در ادامه از آمادگی تیم مذاکره‌کننده آمریکا جهت بازگشت به میز مذاکرات وین خبر داد.

مذاکرات هسته‌ای که تابحال شش دور آن با حضور مقامات ایرانی و غربی به علاوه روسیه و چین در وین برگزار شده، از ماه ژوئن و در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است. مقامات ایرانی در هفته‌های اخیر مدام تکرار می‌کنند که «به زودی» به مذاکرات باز خواهند گشت، اما هنوز تاریخی برای از سرگیری گفتگوها تعیین نکرده‌اند.

پس از سفر اخیر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، ایران اعلام کرد می‌خواهد ابتدا در بروکسل با مقامات اروپایی درباره بازگشت به مذاکرات وین گفتگو کند. اروپا و آمریکا این درخواست را رد کردند و گفتند دیدار در بروکسل هیچ ضرورتی ندارد.

از طرف دیگر مقامات ایرانی، شامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، بارها تاکید کرده‌اند که تا دولت بایدن تمام تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را لغو نکند، ایران به مذاکرات وین بازنخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید