وزیر اسرائیلی: رویارویی با ایران «قریب الوقوع» است

تل‌آویو 1.5 میلیارد دلار بودجه برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای ایران تعیین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل گفت، رویارویی با ایران «قریب الوقوع» است و تنها مسئله زمان است.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «تایمز اسرائیل» لیبرمن پنج‌شنبه 21 اکتبر، طی سخنانی گفت که رویارویی با ایران قریب الوقوع و تنها مسئله زمان است.

او افزود: «هیچ پروسه‌ای یا توافق دیپلماتیک برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نخواهد کرد».

اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که یک بودجه یک و نیم میلیارد دلاری را برای افزایش توان خود برای هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرده است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، لیبرمن در مصاحبه با کانال 12 اسرائیل گفت، دولت این کشور بودجه‌ای بالغ بر 5 میلیارد شیکل معادل 1.5 میلیارد دلار را برای افزایش توانمندی‌های خود برای هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرد.

این کانال تلویزیونی اسرائیلی در گزارش خود آورده است که این مبالغ مالی برای جنگنده‌ها، جمع‌آوری اطلاعات و احتمالاً استفاده از ماهواره و سایر گزینه‌ها اختصاص خواهد یافت.

براساس توافق هسته‌ای 2015 ایران متعهد شده بود فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی به شدت محدود کند اما بر خلاف ادعاهای تهران مبنی بر مسالمت‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای آن این کشور به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه داده و همواره فعالیت‌های غنی‌سازی خود را در سطح و درصد‌های بالایی گسترش داده و پیشرفت‌های زیادی در این زمینه کرده است به طوری که به عقیده برخی برنامه هسته‌ای ایران اکنون به نقطه بی‌بازگشتی رسیده است.

در همین راستا گیلعاد اِردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد حکومت ایران را متهم کرد که از روند مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین، برای «وقت‌کشی» به منظور دستیابی به بمب اتم سوءاستفاده می‌کند.

او طی سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت برنامه هسته‌ای ایران «تهدیدی واقعی برای امنیت جهانی و به سرعت در حال پیشرفت است».

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز در این‌باره گفته که برنامه اتمی ایران‌ پیشرفت بی‌سابقه‌ای کرده و لندن نسبت به این برنامه بسیار نگران است.

تراس در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» با تاکید این که «ما نمی‌خواهیم شاهد دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باشیم.» افزود: «تاخیر در بازگشت ایران به مذاکرات اتمی، فرصت‌ راه‌حل دیپلماتیک را کاهش می‌دهد.»

وزیر خارجه بریتانیا گفت «پیشنهاد کنونی برای بازگشت به میز مذاکرات اتمی تا ابد برقرار نیست و ایران باید از فرصت پیشنهادی برای از سرگیری فوری مذاکرات استفاده کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size