نهادهای حقوق بشری: آزار و اذیت روزنامه‌نگاران زن ایرانی افزایش یافته است

زنان روزنامه‌نگار همواره با تهدید، توهین، حمله‌های آنلاین و خشونت‌های جنسیتی روبه‌رو می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «آرتیکل 19» در گزارشی به همراه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نوشت که روند آزار زنان روزنامه‌نگار ایرانی مقیم خارج از کشور از سوی مقامات ایران «بسیار نگران‌کننده» است.

آرتیکل 19 در ماه مارس امسال، با شماری از روزنامه‌نگاران زن در خارج از ایران مصاحبه کرده که در رسانه‌های مختلف خارج از کشور در عرصه گزارش‌دهی درباره وضعیت ایران فعالیت داشتند.

گزارش این دو نهاد نشان می‌دهد که بسیاری از این آزار و اذیت‌ها محتوای جنسی و جنسیت‌زده داشته‌اند.

این آزارها بیشتر به شکل پیام‌ها یا پست‌های عمومی ارسال‌ شده از انواع حساب‌های فردی شبکه‌های اجتماعی یا دنبال‌کنندگان این روزنامه‌نگاران است.

در بخشی از گزارش به نقل از این زنان نوشته شده است: «برخی از حمله‌ کنندگان خود را به‌عنوان مخالف جمهوری اسلامی معرفی می‌کنند.»

کان مک‌کیو، مدیر اجرایی سازمان حقوق‌بشری «آرتیکل 19» از حکومت ایران درخواست کرده تا به آزار روزنامه‌نگاران در داخل و خارج از کشور پایان دهد و همچنین از جامعه جهانی و به‌ویژه از شرکت‌های فناوری خواسته است تا برای حمایت از روزنامه‌نگاران در سراسر جهان تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

در همین زمینه، شریف منصور، هماهنگ‌کننده برنامه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در خاورمیانه و شمال آفریقا با بیان اینکه زنان روزنامه‌نگار همواره با تهدید، توهین، حمله‌های آنلاین و خشونت‌های جنسیتی روبه‌رو می‌شوند گفته است: «حفاظت از آنان در رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شود کار خود را با ایمنی انجام دهند.»

در قسمت پایانی این گزارش به توصیه‌ها و الزام‌هایی اشاره شده که آن‌ها در حمایت و پشتیبانی از زنان روزنامه‌نگار ایرانی مطرح کرده‌اند.

این توصیه‌ها و الزام‌ها متوجه شبکه‌های اجتماعی، حکومت‌ها و همچنین رسانه‌های خارج از کشور است. همچنین در این گزارش از شبکه‌های اجتماعی درخواست شده تا در همراهی و همکاری با زنان روزنامه‌نگار ایرانی مانع از ادامه نفرت پراکنی و آزار جنسی زنان خبرنگار در خارج از ایران شوند.

تهدید خبرنگاران در ایران امری مسبوق به سابقه‌ است. در آخرین مورد از این دست، سپاه پاسداران ایران و دیگر نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اخیر بسیاری از خبرنگاران را از انعکاس خبر درباره واقعیت‌های انتخاباتی کشور منع کردند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز تهدید و اعمال محدودیت دولتی علیه روزنامه‌نگاران ایرانی در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را محکوم کرد و خواستار توقف چنین رویه‌های غیر قانونی شد.

در همین زمینه آنتونی بلانگر، دبیرکل این فدراسیون نوشت: «این یک نمونه دیگر از روش استفاده دولت ایران از سیستم حقوقی برای سرکوب صداهای مستقل در کشور است.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران هم به‌طور رسمی تهدید و ممنوعیت فعالیت خبرنگاران در ایران را تایید کرد و گفت که «تذکراتی به تمام رسانه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی با تمام گرایش‌های سیاسی داده شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید