عدم تمایل تهران برای وارد کردن موضوع «مبادله زندانیان» به پرونده مذاکرات هسته‌ای

به گزارش «نور نیوز» ایران قرار بود در قبال دریافت 7 میلیارد دلار، چهار زندانی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تماسی تلفنی به آنتونتیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت، تهران نمی‌خواهد پرونده مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی را به مذاکرات هسته‌ای گره بزند.

به گزارش «ایسنا»، امیرعبداللهیان، دوشنبه، 18 اکتبر، با اشاره به این‌که مذاکرات بروکسل هفته آینده برگزار خواهد شد، گفت مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی برای تهران یک موضوع «انسان‌دوستانه» است و این کشور «مایل نیست» درباره این موضوع در مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کند.

«نور نیوز»، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، پیش‌تر به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که ایران قبلا با «اهداف حقوق بشری» حاضر به «تبادل‌ موردی» زندانیان با آمریکا شده است اما با «عهدشکنی» دولت بایدن، «موضوع تبادل به شکل کنونی را از دستور کار خارج کرده است.»

بر اساس این گزارش، قرار بود «پس از آزادی 4 زندانی ایران در برابر 4 زندانی آمریکایی، 7 میلیارد دلار از منابع مالی ایران نیز آزاد شود، اما مقامات آمریکا اعلام کردند که این معامله نیز منوط به موفقیت مذاکرات برجام است» به همین دلیل جمهوری اسلامی دیگر تمایلی به پیگیری مبادله زندانیان ندارد.

باقر و سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار زندانی سیاسی محبوس در ایران هستند که بر اساس ادعای پیشین ایران، این کشور حاضر بود در قبال آزادی چهار نفر از ایرانیانی که در دور زدن تحریم‌ها نقش داشته‌ و در آمریکا بازداشت شده‌اند و در قبال دریافت 7 میلیارد دلار آنها را آزاد می‌کند.

به گفته «نور نیوز» تهران پیش‌تر اعلام کرده بود که در ازای آزادی چهار نفر از ایرانیانی که به اتهام دورزدن تحریم‌ها در آمریکا بازداشت شده‌اند و همچنین در قبال دریافت 7 میلیارد دلار از منابع مسدود‌شده مالی ایران، باقر و سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار زندانی دوتابعیتی محبوس در ایران را آزاد خواهد کرد.

وب‌سایت «نور نیوز» در ادامه گزارش خود نوشته است که «مذاکراتی مشابه» درباره تبادل نازنین زاغری در «در قبال پرداخت بدهی‌های ایران در پرونده خریدهای تسلیحاتی» نیز در جریان بوده ولی تبادل زندانی با این کشور نیز متوقف شده است.

حکومت ایران دوتابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از دستگیری و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود مانند چانه‌زنی در رابطه با تحریم‌ها و دیگر مناسبات سیاسی بهره می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید