علی لاریجانی بار دیگر از شورای نگهبان خواست دلایل رد صلاحیت او را اعلام کند

سخنگوی پیشین شورای نگهبان گفته است که خود علی لاریجانی می‌تواند دلایل عدم احراز صلاحیت خود را منتشر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی لاریجانی، مشاور علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر از شورای نگهبان خواست تا دلایل عدم احراز صلاحیت او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 را منتشر کند. این در حالی است که او پیش‌تر این دلایل را در قالب نامه‌ای محرمانه از این شورا دریافت کرده بود.

به گزارش «شفقنا»، لاریجانی، دوشنبه، 18 اکتبر، با انتشار نامه‌ای، در واکنش به اظهارات اخیر هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفت که درخواست علنی‌کردن دلایل رد صلاحیت خود را دارد و «مسئولیت آن بر عهدۀ شورای نگهبان» نخواهد بود.

طحان‌نظیف، پیش‌تر در پاسخ به سوالی درخصوص رابطه استعفای لاریجانی از پرونده «قرارداد 25 سال ایران و چین» و رد صلاحیت وی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 گفته بود که دلایل عدم احراز صلاحیت را به او ارسال کرده‌اند و نیازی به انتشار عمومی آن از سوی شورای نگهبان نیست.

پیش‌تر علی لاریجانی، مجری «قرارداد 25 ساله ایران و چین»، با تحویل استعفانامه خود به خامنه‌ای، از مقام خود کناره‌گیری کرده بود.

این اقدام باعث شده بود برخی گمان ببرند که این استعفا به عدم احراز صلاحیت او در انتخابات سال 1400 مرتبط باشد.

لاریجانی در واکنش به این اظهارات، با انتشار نامه‌ای خطاب به طحان‌نظیف خواستار انتشار دلایل عدم صلاحیت او در انتخابات اخیر شده است.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی پیشین شورای نگهبان در پاسخ به او اظهار کرده که «لاریجانی می‌تواند دلایل عدم احراز صلاحیت خود را اعلام کند و مُهر محرمانه مانعی در این زمینه تلقی نمی‌شود.»

علی لاریجانی که در کارنامه خود ریاست مجلس ایران را نیز به همراه دارد، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ثبت‌نام کرد اما «صلاحیت» او توسط شورای نگهبان به تائید نرسید. در واکنش به این اقدام، او از این شورا خواست تا «کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت» او را «بدون هرگونه پرده‌پوشی به صورت رسمی و عمومی» اعلام کند.

ناظران معتقد هستند که استعفای علی لاریجانی به عنوان مسئول «قرارداد 25 ساله ایران و چین» و همچنین عدم احراز صلاحیت او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 در راستای حذف جایگاه «خانواده لاریجانی‌ها» از عرصه قدرت است.

صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و برادر علی لاریجانی، پیش‌تر در اعتراض به اقدام شورای نگهبان، از مقام خود در این شورا استعفا کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید