جوزپ بورل: برنامه هسته‌ای ایران و جنگ در یمن بر امنیت منطقه خلیج تأثیر می‌گذارند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دربارهٔ از سرگیری قریب‌الوقوع مذاکرات وین دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که برنامه هسته‌ای ایران و جنگ در یمن بر امنیت منطقه خلیج تأثیر می‌گذارند.

جوزپ بورل دوشنبه، 18 اکتبر، ضمن تأکید بر نقش‌های مؤثر کشورهای عضو شورای همکاری خلیجی در سیاست بین‌المللی، گفت «اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فرصت‌هایی برای پیشبرد همکاری‌های میان دو طرف پیش روی دارند».

او همچنین گفت قرار است نشستی میان دو طرف در سطح وزیران در اوایل سال 2022 برگزار شود. این مقام اروپایی در پاسخ به سؤال خبرنگار «العربیه» در بروکسل، گفت که «اتحادیه اروپا اهمیت بزرگی برای تقویت همکاری‌ها با کشورهای عربی خلیج قائل است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که او «امروز بیش از دیروز» دربارهٔ امکان احراز پیشرفت در مذاکرات دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران خوشبین است.

وین
وین

او همچنین گفت «من دربارهٔ ازسرگیری قریب‌الوقوع مذاکرات خوشبینم» که در وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انجام خواهد شد. او در عین حال با بیان این‌که «من نمی‌گویم که به زودی توافق حاصل خواهد شد»، تأکید کرد که «عامل زمان به نفع ایران نیست.»

بورل در این رابطه خبر داد که «طی روزهای آتی» در بروکسل «گفت‌وگوهای اروپا و ایران دربارهٔ پرونده هسته‌ای» آغاز خواهد شد.

این اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ مطرح شد. در این نشست روابط اروپا با کشورهای خلیجی و همچنین گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان اتحادیه اروپا و کشورهای «شراکت شرقی» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این نشست پس از آن برگزار می‌شود که جوزپ بورل در اوایل ماه اکتبر جاری به کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی و قطر سفر کرد و با مقامات این کشورها دیدار و دربارهٔ پرونده هسته‌ای ایران، بحران یمن و دیگر مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد. قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا همکاری‌های اقتصادی با کشورهای خلیجی را مورد بررسی قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید