ایران: مقامات جمهوری آذربایجان «عنان کلام» را داشته باشند

باکو می‌گوید ایران با استفاده از خاک مناطق آزادشده آذربایجان، به قاچاق موادمخدر پرداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اظهارات الهام‌ علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، مبنی بر نقش تهران در قاچاق موادمخدر و ارسال آن از طریق خاک مناطق آزاد‌شده آذربایجان به اروپا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت مقامات آذربایجان «عنان کلام» را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، خطیب‌زاده، دوشنبه، 18 اکتبر، در نشست مطبوعاتی هفتگی وزارت خارجه ایران با اشاره به تنش‌های اخیر تهران و باکو گفت «دست‌های مصنوعی» وجود دارد که درصدد خدشه‌دار کردن روابط ایران و آذربایجان است.

او در این زمینه افزود: «مقامات آذربایجان اجازه ندهند که طرف‌های ثالث برای آن‌ها دام پهن کنند.»

خطیب‌زاده در مورد «دست‌های مصنوعی» و «طرف‌های ثالث» توضیحی نداد اما مقامات تهران با این عنوان که «تحمل حضور اسرائیل را در نزدیکی مرزهای خود ندارند» باکو را مورد شدیدترین حملات لفظی قرار داده‌اند.

الهام علی‌اف، در اظهاراتی گفته بود، ایران در 30 سال گذشته از خاک «مناطق آزاد‌شده آذربایجان» به عنوان گذرگاهی برای قاچاق موادمخدر به اروپا استفاده می‌کرده است.

به گزارش خبرگزاری «ترند»، علی‌اف در اجلاس «سران اتحادیه کشورهای مستقل همسود»، با طرح اتهام علیه ایران و ارمنستان به قاچاق موادمخدر، اظهار داشت که میزان هروئین کشف‌شده در مناطق مرزی آذربایجان و ایران نسبت به سال‌های گذشته دوبرابر افزایش یافته است.

او افزود: «پس از گذشت یک‌سال از بازپس‌گیری این مناطق از ارمنستان، گذرگاه قاچاق موادمخدر که از ایران آغاز و از شهرستان جبرئیل به ارمنستان و سپس اروپا ادامه پیدا می‌کرد، توسط باکو بسته شد.»

سعید خطیب‌زاده در اولین واکنش خود به این خبر، آن را تکذیب و «تعجب‌انگیز» خوانده بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در توییتی گفته بود اظهارات علی‌اف «اتهام‌زنی» به ایران است و نسبت به «دام‌سازی پرهزینه شیاطین» هشدار داده بود.

ایران و آذربایجان از ماه سپتامبر وارد بحران دیپلماتیک شدند. تهران باکو را متهم کرد به اسرائیل اجازه داده از خاک آذربایجان برای دخالت در امور ایران استفاده کند.

ایران در اوایل ماه اکتبر با انجام رزمایش‌ نظامی در نزدیکی مرز خود با آذربایجان، به تهدیدات لفظی خود ادامه داد. در مقابل، آذربایجان همراه با متحد خود ترکیه مانورهای مشابهی در امتداد مرز خود با ایران برگزار کرد.

فناوری نظامی اسرائیل به‌ویژه هواپیماهای بدون سرنشین در پیروزی آذربایجان بر ارمنستان در جریان «جنگ دوم قره‌باغ» از سپتامبر تا نوامبر 2020 نقشی اساسی ایفا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید