انتشار جزئیات جدید درباره «آزار و شکنجه» پیام درفشان وکیل و فعال حقوق بشر

پس از تزریق آمپول نامعلوم به پیام درفشان توسط ماموران اطلاعات سپاه، او در خواب دچار رعشه شده و بر اثر گاز گرفتگی دندان‌هایش نیمی از زبانش قطع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید دهقان، وکیل دادگستری، در صفحه توییتر خود جزئیاتی از بازداشت و انتقال موکلش پیام درفشان، وکیل و فعال حقوق بشر به یک بازداشتگاه مخفی و شکنجه شدن او را منتشر کرد.

دهقان با اشاره به جزئیات از نحوه بازداشت پیام درفشان، پرده برداشته و از انتقال او به یکی از خانه‌های امن، تزریق داروی نامشخص منجر به بروز رعشه، قطع شدن زبان، انتقال به بیمارستان روانپزشکی امین آباد، استفاده از شوک الکتریکی و ضرب و شتم این فعال حقوق بشر توسط سربازان سازمان زندان‌ها خبر داده است.

Advertisement

به گفته این وکیل دادگستری پس از تزریق آمپول نامعلوم به پیام درفشان توسط ماموران اطلاعات سپاه، او در خواب دچار رعشه شده و بر اثر شدت گازگرفتگی دندان‌هایش نیمی از زبانش قطع شده است.

انتشار رشته‌ توییت سعید دهقان در خصوص جزئیات شکنجه شدن درفشان، موجی از انتقادات روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر را به همراه داشته است.

پیام درفشان وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ایرانی است که در سال‌های گذشته وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشت.

به گفته دهقان، ماموران در جریان بازجویی‌های طولانی پیام درفشان را به‌دلیل پذیرش وکالت کاووس سید امامی و نسرین ستوده مورد بازخواست و تحت فشار شدید قرار داده‌اند. او روز دوشنبه 19 خرداد 1399 توسط نیروهای امنیتی در دفتر کار خود بازداشت و در مکان نامعلومی مورد بازجویی قرار گرفت. او نهایتا اوایل تیر همان‌سال و با پایان مرحله بازجویی به قرنطینه بند 4 زندان اوین منتقل شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های پیام درفشان، روز دوشنبه 16 تیر 1399 در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد. با این‌وجود، درفشان به دلیل بیماری و ادامه درمان در جلسه دادگاه حضور نداشت.

نهایتا شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران، پیام درخشان را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» تبرئه کرد اما او از بابت اتها‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و حمل افشانه و شوکر غیر مجاز» به 2 سال و شش ماه زندان تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. این حکم، مطابق قانون جدید کاهش مجازات حبس به 2 سال حبس تعزیری تقلیل یافت. او پس از حکم قطعی، به مرخصی اعزام شد و پس از سپری شدن یک‌سوم مجازات حبس، با آزادی مشروط اکنون بیرون از زندان، مشغول تکمیل روند درمانی خود است.

گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران و شکنجه شدن زندانیان، همواره توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر می‌شوند، هرچند مقامات ایران ضمن رد این گزارش‌ها، مدعی رعایت حقوق زندانیان هستند.

اخیرا گروه سایبری «عدالت علی»، با انتشار ویدیو و تصاویری اعلام کرد که دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کرده است. پس از آن روزانه ویدئوها و تصاویر دیگری توسط این گروه منتشر شد. در این ویدئوها خشونت و رفتار ناشایست با زندانیان از جمله کتک زدن و برهنه‌ کردن آن‌ها مورد انتقاد شهروندان ایرانی قرار گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید