ایران: مذاکرات باید از نقطه‌ای که آمریکا از «برجام» خارج شد ادامه پیدا کند

به گفته منبع «پولتیکیو»، گفت‌وگوهای بروکسل با هدف بررسی آخرین متن مذاکرات وین صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نشست غیرعلنی مجلس این کشور گفت، مذاکرات وین می‌باید از جایی که ترامپ از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» خارج شد، ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، امیرعبداللهیان، یک‌شنبه، 17 اکتبر، در جلسه غیرعلنی مجلس عنوان کرد که ایران از آمریکا می‌خواهد حسن‌نیت و صداقت خود را نشان داده و اقدامی جدی قبل از آغاز مذاکرات انجام دهد.

امیرعبداللهیان با اعلام این‌که مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا در بروکسل از روز پنج‌شنبه آغاز خواهد شد، افزود که سیاست تهران در موضوع توافق هسته‌ای، «اقدام در برابر اقدام» خواهد بود.

اظهارات او در این جلسه‌ غیرعلنی توسط علیرضا سلیمی و احمد علیرضابیگی، دو نماینده مجلس ایران نقل شده است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» آن را «قابل‌ فهم» برای طرف‌های مقابل ایران دانسته و گفت، این قانون حاوی «پیام‌های خاصی» به کشورهای درگیر در مذاکرات است.

مجلس ایران در 18 آذر 1399 قانون نُه ماده‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان انرژی اتمی موظف به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد شده است. این قانون دولت را موظف کرده که در صورت عادی نشدن روابط کامل بانکی، رفع کامل موانع صادرات، فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی و برگشت کامل ارز منابع حاصل از فروش، اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» را متوقف کند.

نشریه «پولیتیکو» نیز امروز در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد اروپایی که نخواست نامش فاش شود، نوشت که اتحادیه اروپا نتوانست ایران را برای از سرگیری مذاکرات وین متعهد کند.

این مقام ارشد اروپایی افزوده است: «[تیم ایرانی] هنوز برای شرکت در مذاکرات وین آماده نیست.»

این نشریه به نقل از یک مقام ارشد دیگر در اتحادیه اروپا نیز نوشته: «به نظر می‌آید گفت‌وگوها با ایران به بن‌بست رسیده است.»

به گفته این مقام ارشد اروپایی مذاکرات احتمالی بروکسل، نمی‌تواند جایگزین مذاکرات وین و از سرگیری گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا باشد.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا برای مذاکرات هسته‌ای ایران، پنج‌شنبه 14 اکتبر، برای دیدار با علی باقری‌کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران به تهران سفر کرد.

پس از این نشست، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پایان این دیدار، دو طرف توافق کردند تا طی روزهای آینده در بروکسل درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه گفت‌وگو کنند.»

به گفته منبع «پولتیکیو»، گفت‌وگوهای بروکسل با هدف بررسی آخرین متن مذاکرات وین صورت می‌گیرد.

لارنس نورمن، خبرنگار «وال‌استریت‌ژورنال»، در توییتی به نقل از منابع آمریکایی نوشت که مقامات آمریکا انتظار ندارند سفر انریکه مورا در از سرگیری مذاکرات احیای برجام نتیجه‌ای داشته باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر اعلام کرد که در صورت شکست دیپلماسی، آمریکا «گزینه‌های دیگر» را بررسی خواهد کرد. همتای اسرائیلی وی، یائیر لاپید نیز بر حق کشور متبوعش برای «استفاده از زور» در قبال ایران در صورت لزوم تاکید کرد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید