صادرات ایران به روسیه از مسیر دریای خزر برای اجتناب از آذربایجان

ایران در تلاش است از دو مسیر بدون نیاز به آذربایجان کالاهای خود را به روسیه صادر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود کاهش ظاهری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس از تماس تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشور، مقامات ایران اعلام کردند از این به بعد از مسیر دریای خزر کالاهای ایرانی را به روسیه خواهند فرستاد.

خبرگزاری «ایسنا»، جمعه 15 اکتبر 2021، به نقل از علی‌رضا پیمان‌پاک، رئیس «سازمان توسعه تجارت» ایران، اعلام کرد که بر اساس یک برنامه‌ریزی جدید، ایران از این به بعد تلاش خواهد کرد از دو مسیر «بدون نیاز به آذربایجان» کالاهای خود را به روسیه صادر کند.

به گفته پیمان‌پاک، یکی از این مسیرها ایران را از طریق خاک ارمنستان و گرجستان به روسیه و کشورهای اروپای شرقی متصل خواهد کرد. مسیر دیگر استفاده از ظرفیت ترانزیتی دریای خزر است که کمتر از آن استفاده شده است.

بر اساس توافقی جدید میان سازمان توسعه تجارت و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، از این پس کالاهای ایرانی از شش مسیر دریایی به کشورهای شمال دریای خزر همچون روسیه و قزاقستان صادر خواهند شد.

طبق این توافق، قرار است از اول آبان امسال شش خط منظم از بنادر شمالی ایران به مقصد بندرهای آستراخان و ماخاچ قلعه در روسیه و بندر اکتائو در قزاقستان افتتاح شود. شرکت کشتیرانی خزر به نمایندگی از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حمل و نقل کالاهای صادراتی به این کشورها را بر عهده خواهد گرفت.

روابط ایران و آذربایجان از ماه سپتامبر، هنگامی که جمهوری آذربایجان چند راننده کامیون ترانزیت ایرانی را بازداشت کرد، بحرانی شد. تهران باکو را متهم کرد به اسرائیل اجازه داده از خاک آذربایجان برای دخالت در امور ایران استفاده کند.

ایران در اوایل ماه اکتبر با انجام رزمایش‌ نظامی در نزدیکی مرز خود با آذربایجان، به تهدیدات لفظی خود ادامه داد. در مقابل، آذربایجان همراه با متحد خود ترکیه مانورهای مشابهی در امتداد مرز خود با ایران برگزار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید