بورل: آماده دیدار با مذاکره‌کنندگان ایران هستم اما وقت رو به پایان است

فرانسه: ایران تمایل خود برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای را نه با شعار و بیان‌های لفظی بلکه با گام‌های عملی نشان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اظهارات صریح مقامات جدید ایران مبنی بر این‌که عجله‌ای برای بازگشت به مذاکرات ندارند و با در پیش گرفتن رویکرد تعامل با شرق پرونده هسته‌ای را از اولویت سیاست خارجی خارج کرده و روند پیشرفت این کشور را به آن گره نمی‌زنند، تلاش‌های آمریکا و اروپا برای بازگرداندن تهران به پای میز مذاکره همچنان ادامه دارد.

به تازگی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اعلام «آمادگی» خود برای دیدار با تیم مذاکره‌کنندگان ایران در بروکسل در عین حال از تهران خواست بدون وقت‌کشی به میز مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای آن باز گردد.

به گزارش خبرگزاری «فرانس پرس» جوزپ بورل، جمعه، 15 اکتبر، در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این‌که «به نوعی می‌دانم که ایرانی‌ها خواهان آن هستند که مذاکراتی قبلی را با من به عنوان هماهنگ کننده با سایر اعضا درباره توافق 2015 درباره پرونده هسته‌ای انجام دهند»، گفت؛ «برای این آمادگی دارم، اما وقت برای نجات توافق رو به پایان است.»

این مقام اروپایی همچنین افزود:« نمی‌توانم تاریخ مشخصی تعیین کنم. چنانچه ضرورت داشته باشد، من آمادگی استقبال از آنها را دارم.»

جوزپ بورل پنج‌شنبه نیز در واشینگتن گفت‌وگوهایی را با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا انجام داده است.

او افزود: «نمی‌گویم که این امر بسیار ضروری است، اما در این‌باره باید نوعی صبر استراتژیک پیشه کرد زیرا نمی‌توانیم به خود اجازه دهیم که شکست بخوریم.»

از سویی یک مقام ارشد از اتحادیه اروپا گفته که ایران هنوز آماده بازگشت به مذاکرات هسته‌ای نیست، اما دو طرف در هفته‌های پیش رو در بروکسل مذاکره خواهند کرد.

این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که تیم مذاکره‌کننده جدید ایران قصد دارد در مذاکرات با مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل درباره متن مذاکرات گفت‌وگو کند.

این در حالی است که فرانسه تاکید کرده که ایران نه در شعار بلکه باید در عمل نشان دهد که خواهان بازگشت به توافق هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه جمعه از ایران خواسته تمایل خود برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای را نه با شعار و بیان‌های لفظی بلکه با گام‌های عملی نشان دهد.

همزمان با این رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای بازگشت متقابل واشینگتن و تهران به توافق هسته‌ای ابراز امیدواری کرد.

رابرت مالی جمعه اعلام کرد که در سفر خود به کشورهای عربی خلیج از جمله امارات متحده عربی، قطر و پادشاهی عربی سعودی علاوه بر مسائل منطقه‌ای درباره تلاش‌های ایالات متحده آمریکا برای بازگشت متقابل تهران و واشینگتن به توافق هسته‌ای، بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید