واشینگتن پست: طرح جایگزین بایدن برای برجام کجاست؟

قبل از آنکه پیشرفت‌های هسته‌ای تسلیحاتی ایران اسرائیل را مجبور به واکنش نظامی‌ کند، بایدن باید طرح جایگزین خود برای برجام را اعلام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «واشینگتن پست» در گزارشی نوشته است با توجه به اینکه ایران ظاهرا قصد بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را ندارد، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، باید هرچه زودتر «طرح جایگزین» خود برای برجام را اعلام کند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، چهارشنبه 13 اکتبر گفت از آنجایی که «دولت جدید ایران هیچ علاقه‌ای به بازگشت به مذاکرات وین نشان نداده است»، تیم بایدن در حال کار بر روی «طرح جایگزین» برجام است.

به گفته «واشینگتن پست»، «قمار» دولت بایدن روی ایران از همان اول هم بعید بود نتیجه بدهد. واداشتن تهران به عقب‌نشینی از تمام پیشرفت‌های هسته‌ای تسلیحاتی خود در ازای لغو محدود تحریم‌ها هرگز نمی‌توانست هدفی واقع‌بینانه باشد.

خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه دولت بایدن در حال تلاش برای متقاعد کردن چین برای کاهش واردات نفت از ایران است، تا بدین‌وسیله ایران را برای بازگشت به مذاکرات تحت فشار قرار دهد. اما هیچ نشانه‌ای از سوی پکن ارسال نشده مبنی بر اینکه به توقف این روند علاقمند است.

به نظر می‌رسد بدون گزینه دیپلماتیک روشن یا چشم‌انداز واقعی برای ادامه استراتژی مبتنی بر فشار، دولت بایدن گزینه‌های واقع بینانه‌ای برای مقابله با تهدیدات ایران ندارد. در همین حال، برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران به سرعت پیش می‌رود.

آرون دیوید میلر، پژوهشگر ارشد «بنیاد کارنگی» که با مالی مصاحبه کرده بود می‌گوید: «بایدن میان تعهد خود مبنی بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، و این واقعیت که ایران در حال حاضر یک کشور آستانه هسته‌ای است، گیر افتاده است.»

بر این اساس، «واشینگتن پست» نتیجه می‌گیرد که قبل از آنکه پیشرفت‌های هسته‌ای تسلیحاتی ایران به نقطه‌ای برسد که اسرائیل را مجبور به واکنش نظامی‌ کند، که به نوبه خود ایالات متحده را وارد درگیری خواهد کرد، تیم بایدن باید هرچه زودتر طرح جایگزین خود برای برجام را نهایی و اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید