رابرت مالی: بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای را بررسی خواهیم کرد

فرانسه: ایران نه در شعار بلکه باید در عمل نشان دهد که خواهان بازگشت به توافق هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای بازگشت متقابل واشینگتن و تهران به توافق هسته‌ای قبلی که دولت دونالد ترامپ در سال 2018 از آن خارج شد و باعث اعمال تحریم‌های مجدد علیه تهران شد، ابراز امیدواری کرد.

رابرت مالی جمعه، 15 اکتبر، اعلام کرد که در سفر خود به کشورهای عربی خلیج از جمله امارات متحده عربی، قطر و پادشاهی عربی سعودی درباره تلاش‌های ایالات متحده آمریکا برای بازگشت متقابل تهران و واشینگتن به توافق هسته‌ای، بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

مالی همچنین در توییتی از حساب توییتر خود افزود که در این سفر که تا 21 اکتبر ادامه می‌یابد، علاوه بر پرونده هسته‌ای ایران درباره دیگر مسائل منطقه‌ای نیز بحث خواهد کرد.

همه گزینه‌ها روی میز است

روبرت مالی روز چهارشنبه گذشته هشدار داده بود که اگر ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 باز نگردد، آمریکا برای همه گزینه‌ها آمادگی دارد.

او با اشاره به احتمال خودداری تهران از بازگشت به مذاکرات وین، گفت: «بنابراین، ما باید خود را آماده کنیم.»
مالی در عین حال تاکید کرد که واشنگتن معتقد است، بهترین راه پیش رو بازگشت به توافق هسته‌ای و سپس بحث در مورد راه‌های تقویت آن است».

تهران هنوز آماده بازگشت به توافق هسته‌ای نیست

گفتنی است که سفر رابرت مالی به کشورهای عربی خلیج همزمان با تاکید یک مقام ارشد اتحادیه اروپا مبنی بر عدم آمادگی ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای انجام می‌شود.

یک مقام ارشد از اتحادیه اروپا گفته است که ایران هنوز آماده بازگشت به مذاکرات هسته‌ای نیست، اما دو طرف در هفته‌های پیش رو در بروکسل مذاکره خواهند کرد.

این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که تیم مذاکره‌کننده جدید ایران قصد دارد در مذاکرات با مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل درباره متن مذاکرات گفت‌وگو کند.

این در حالی است که فرانسه تاکید کرده که ایران نه در شعار بلکه باید در عمل نشان دهد که خواهان بازگشت به توافق هسته‌ای است.

فرانسه روز جمعه از ایران خواست تمایل خود برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای را نه با شعار و بیان‌های لفظی بلکه با اقدامات عملی نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: «تهران باید تمایل خود برای از سرگیری مذاکرات وین با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای خود را در عمل نشان دهد.»

در همین حال یک منبع از اتحادیه اروپا به نورالدین الفریضی خبرنگار «العربیه» در بروکسل، تاکید کرد که تهران در حال حاضر آماده از سرگیری مذاکراتی که از ژوئن گذشته در پایتخت اتریش متوقف شد، نیست.

این منبع افزود، مذاکرات طولانی مدت ایران و اروپا درباره پرونده هسته‌ای مجدداً در پایان ماه اکتبر جاری انجام می‌شود.

تهران طی هفته‌های گذشته بارها تاکید کرده است که به زودی مذاکرات درباره احیای توافقنامه 2015 که بر اساس آن برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی محدود کرده بود، از سر گرفته خواهد شد اما تاکنون تاریخ معینی برای از سرگیری دور هفتم این مذاکرات مشخص نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size