بایراموف: ایران به حاکمیت و تمامیت ارضی آذربایجان احترام بگذارد

تهران باکو را متهم کرد به اسرائیل اجازه داده از خاک آذربایجان برای دخالت در امور ایران استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان طی بیانیه‌ای رسمی از ایران خواست به «حاکمیت» و «تمامیت ارضی» این کشور احترام بگذارد، و تلاش کند اختلافات خود با آذربایجان را از مسیر «دیپلماسی» حل و فصل کند.

به گزارش «نشنال اینترنت»، پنجشنبه 14 اکتبر 2021، در پی گفت‌وگوی تلفنی جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، دو طرف توافق کردند بحران اخیر میان کشورهای متبوع‌شان از طریق گفت‌وگو حل کنند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه خود تاکید کرد که «حملات لفظی مخربی که اخیراً مشاهده شد، با سطح روابط دوستانه بین دو کشور، و نیاز به حل تمام اختلافات از طریق گفتگو، مطابقت ندارد.» آذربایجان همچنین دو طرف را متعهد به مذاکره درباره «مسائل ترانزیت» کرد و نتیجه گرفت که در آینده «گفت‌وگوی مستقیم» ضروری است.

ایران و آذربایجان از ماه سپتامبر وارد بحران دیپلماتیک شدند. تهران باکو را متهم کرد به اسرائیل اجازه داده از خاک آذربایجان برای دخالت در امور ایران استفاده کند. در اوایل ماه اکتبر، ایران با انجام رزمایش‌های نظامی در امتداد مرز خود با آذربایجان، به تهدیدات لفظی خود ادامه داد. در مقابل، آذربایجان همراه با متحد خود ترکیه مانورهای مشابهی در امتداد مرز خود با ایران برگزار کرد.

به گفته «نشنال اینترنت»، جمهوری آذربایجان مدتهاست که روابطی «پُرتنش» با ایران دارد، و دو کشور در گذشته درگیر اختلافات ارضی بوده‌اند. آذربایجان رابطه امنیتی نزدیکی با اسرائیل دارد، و اسرائیل در مقابل فناوری نظامی پیشرفته در اختیار این کشور می‌گذارد.

فناوری اسرائیلی و به ویژه هواپیماهای بدون سرنشین آن در پیروزی آذربایجان بر ارمنستان در جریان «جنگ دوم قره‌باغ» از سپتامبر تا نوامبر 2020 نقشی اساسی ایفا کرد. ایران که در اولین دور این جنگ‌ها از 1988 تا 1994 از ارمنستان حمایت می‌کرد، در دوم تلاش کرد موضعی بی‌طرفانه اتخاذ کند، که احتمالاً در شکست ارمنستان بی‌تاثیر نبود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید