رویترز: سفر انریکه مورا به ایران «بازدیدی سرنوشت‌ساز در شرایط بحرانی است»

وزیرخارجه ایران: دغدغه اصلی ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، یافتن روش‌هایی برای تضمین لغو تحریم‌های آمریکاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های سه کشور صنعتی قدرتمند اروپایی اعلام کردند با نظر به اینکه سفر هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به ایران در زمانی حساس و در شرایط وخامت اوضاع هسته‌ای ایران روی می‌دهد، باید آن را «سفری فوق‌العاده» دانست.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه، 13 اکتبر 2021، دیپلمات‌های بریتانیا، آلمان، و فرانسه طی یادداشتی به این خبرگزاری اطلاع داده‌اند که سفر امروز انریکه مورا به ایران «در زمان حساسی انجام می‌شود، چراکه مذاکرات وین برای احیای برجام تقریباً چهار ماه است که متوقف شده است.»

دیپلمات‌های اروپایی افزودند: «از آن زمان وضعیت هسته‌ای ایران مدام بدتر شده است. به همین دلیل، ما این سفر را یک سفر معمولی نمی‌دانیم، بلکه به نظر ما یک سفر فوق‌العاده در جریان بحران است.»

به گزارش «رویترز»، در حالی که هنوز تاریخی برای از سرگیری مذاکراتِ متوقف‌شده تعیین نشده است، وزارت خارجه ایران پیشتر، سه‌شنبه 12 اکتبر اعلام کرده بود که هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا پنجشنبه به تهران سفر می‌کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارتخانه خطاب به رسانه‌های دولتی ایران گفت: «مورا پنجشنبه به ایران سفر می‌کند تا درباره موضوعات مورد علاقه دو طرف از جمله روابط ایران با اتحادیه اروپا، مساله افغانستان، و توافق هسته‌ای با مقامات ایرانی رایزنی کند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه گفته بود دغدغه اصلی ایران در جریان هرگونه مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای 2015 این است که روش‌هایی برای «تضمین لغو تحریم‌های آمریکا» پیدا کند.

مذاکرات احیای برجام که از زمان رئیس‌جمهور شدن جو بایدن در ایالات متحده به طور غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین در جریان است، در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران در ماه ژوئن سال جاری متوقف شد، و پس از روی کار امدن ابراهیم رئیسی هنوز از سر گرفته نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید