اعتراضات گسترده فرهنگیان در سراسر ایران

گروه بزرگی از معلمان در مراکز استان‌ها و شهرهای مختلف سراسر ایران در اعتراض به تصویب‌ نشدن طرح رتبه‌بندی و آزاد نشدن معلمان زندانی تجمع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار فراخوان تجمع از سوی تشکل‌های صنفی معلمان، شماری از معلمان و فرهنگیان روز پنجشنبه، 22 مهر، مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان‌ها و استان‌های ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمعات دست‌کم در 33 شهر از جمله خرم‌آباد، کرمانشاه، بروجرد، ساری، شیراز، پلدختر، اصفهان، مریوان، خرمشهر، تهران، قم، زنجان، فریدونکنار، شیروان، اردبیل، اندیشمک، همدان، اراک، نورآباد ممسنی، سلسله، سنندج، ایلام، اهواز، ملایر، تبریز، کرمان، داراب، بندرعباس، یاسوج، الیگودرز، تاکستان، بجنورد و جهرم برگزار شد.

معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته، آزادی معلمان بازداشت شده توسط نهادهای امنیتی ایران و تحقق دیگر خواسته‌های خود هستند.

معلمان معترض با در دست‌ داشتن پلاکاردهایی با عناوین «نه تبعیض نه سازش، رتبه بدون خواهش»، «اجرای رتبه‌بندی حق مسلم ماست»، «اجرای همسان‌سازی حق مسلم ماست»، «معلم زندانی آزاد باید گردد» ، «معلم می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «معیشت، منزلت، سلامت حق مسلم ماست»،نسبت به مشکلات خود و افزایش فشار بر فعالان صنفی اعتراض کردند.

این سومین تجمع سراسری معلمان و بازنشستگان در ماه مهر امسال است.

پیش‌تر نیز این معلمان، در روزهای سوم و یازدهم مهر نیز برای همین مطالبات به خیابان آمده بودند.

وعده اجرای رتبه‌بندی

همزمان با تجمع سراسری معلمان در کشور، قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش ایران در جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش آذربایجان شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد وعده داد که یکشنبه هفته آینده، لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت.

احمدی لاشکی با بیان اینکه تبه بندی معلمان شامل کادر اداری نیز می‌شود گفت: «با در نظر گرفتن اینکه باید در جذب نیروی آموزشی و اداری مانند دانشگاه تجدید نظر داشته باشیم و این تفکیک دایمی باشد. نباید کم کاری در سیستم باعث چالش دیگری در آموزش و پرورش باشد و ضروری است صدور ابلاغ و کلاس بندی و ساماندهی نیروی انسانی تسریع یابد.»

لایحه رتبه‌بندی که یکی از مهمترین خواسته‌های معلمان است از اسفند سال گذشته در مجلس بررسی و کلیات آن خرداد امسال تصویب شد اما به‌دلیل بحث‌های بودجه‌ای و نبود اولویت، تاکنون جزئیات آن به تصویب نرسیده است.

بر اساس این لایحه، معلمان در پنج گروه معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استاد معلم رتبه‌بندی شده و آیین‌نامه ارزیابی معلمان و تعیین رتبه آن‌ها توسط دولت تهیه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید