بلینکن: آمریکا همه گزینه‌ها را برای مقابله با چالش ایران بررسی خواهد کرد

وزیر خارجه اسرائیل: جهان متمدن به ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات هسته‌ای دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده پس از نشست سه‌جانبه با شیخ عبدالله بن زاید و یائیر لاپید، وزرای خارجه امارات متحده عربی و اسرائیل در واشینگتن در یک کنفرانس مطبوعاتی، گفت آمریکا همه گزینه‌ها را برای مقابله با چالش ایران بررسی خواهد کرد.

بلینکن تاکید کرد که زمان برای بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای وین رو به پایان است.

او گفت که ایالات متحده از نزدیک اظهارات ایران را دنبال کرده و اگر دیپلماسی با شکست مواجه شود واشینگتن آمادگی دارد به «گزینه‌های دیگری» منتقل شود.

او نیز تاکید کرد که «دیپلماسی بهترین گزینه برای تعامل با ایران است و ایران نباید از پایبندی به تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای شانه خالی کند.»

در همین راستا یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل گفت که ایران به دست‌یابی به بمب اتم نزدیک‌تر شده است. لاپید تاکید کرد که «جهان متمدن به ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات هسته‌ای دست یابد.»

به دنبال گفت‌وگوی‌های سه‌جانبه میان وزرای خارجه آمریکا، امارات و اسرائیل که چهارشنبه 13 اکتبر در واشینگتن با محوریت ایران و سوریه و بررسی مسائل منطقه انجام شد، وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش خواهان گسترش دایره کشورهایی است که توافق‌های صلح با اسرائیل را امضا می‌کنند.

بلینکن گفت:«ما متعهد به دفاع از امنیت اسرائیل هستیم و اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند و برای گسترش توافق‌های صلح در منطقه خواهیم کوشید تا توافق‌های صلح برای کشورهای دیگر الهام‌بخش شود.»

او در عین حال تاکید کرد که آمریکا از هر گونه عادی‌سازی روابط با رژیم بشار اسد در سوریه حمایت نمی‌کند.
بلینکن گفت که «عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل در تحقق ثبات نقش خواهد داشت و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بر راه حل دو کشور تاکید کرده است و ایالات متحده بر اهمیت همزیستی مسالمت‌آمیز در منطقه تاکید می‌کند.»

او افزود:« حق فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است که در صلح و آرامش زندگی کنند و برای تحقق این هدف تلاش خواهیم کرد. ما برای آینده‌ای درخشان برای ملت‌های خاورمیانه تلاش می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت که شرکت‌های اماراتی و اسرائیلی در بسیاری از زمینه‌های همکاری می‌کنند.
نمی‌خواهیم حزب‌الله در یمن ظاهر شود

از طرفی شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات تاکید کرد که کشورش نمی‌خواهد حزب‌الله دیگری در یمن ظاهر شود.

او گفت حوثی‌ها نمی‌خواهند به جنگ در یمن پایان دهند و ما نمی‌خواهیم تجربه جنوب لبنان در یمن تکرار شود.
عبدالله بن زاید ضمن ابراز خشنودی از «روابط فزاینده با اسرائیل» گفت به زودی به اسرائیل سفر خواهد کرد. بن زاید همچنین گفت که «در غیاب گفت‌وگو میان اسرائیل و فلسطینی‌ها نمی‌توان از صلح سخن به میان آورد.»

او ضمن اشاره به این‌که توافق‌های صلح با اسرائیل بر صلح در منطقه تاثیر مثبت خواهد گذاشت، گفت «فلسطینی‌ها عنصر مهم در تحقق صلح در منطقه هستند. آغاز دیدارهای فلسطینی - اسرائیلی گامی مثبت برای تحقق صلح است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید