ایران در نامه‌ای به سازمان ملل خواستار برخورد با «تهدیدات» اسرائیل شد

تل‌‍‌آویو پیش‌تر خواستار انتقال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به مارتین کیمانی، رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به «اقدامات نظامی اسرائیل علیه پرونده هسته‌ای ایران» هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، تخت‌روانچی، چهارشنبه، 14 اکتبر، در نامه‌ای به شورای امنیت، اسرائیل را مسئول حملات چندماه گذشته علیه مراکز هسته‌ای ایران دانست.

او در این نامه با اشاره به لزوم «توقف تهدیدات و رفتارهای اخلال‌گرانه» اسرائیل، عنوان کرد که در ماه‌های گذشته «تعداد و شدت تهدیدات تحریک‌آمیز و ماجراجویانه» اسرائیل افزایش‌ یافته و «به سطح هشداردهنده‌ای رسیده است.»

در بخشی از این نامه، تخت‌روانچی به اظهارات آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل اشاره می‌کند که بر گسترش طرح‌های تل‌آویو علیه برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرده بود.

کوخاوی سه‌شنبه، 5 اکتبر، ضمن تاکید بر عزم اسرائیل برای ادامه اقدامات بازدارنده جهت از بین‌بردن توانمندی‌های نظامی و هسته‌ای ایران، گفت که «عملیات‌های نظامی اسرائیل برای انهدام توانمندی‌های ایران در همه جبهه‌ها و در هر زمانی ادامه خواهد یافت.»

تخت‌روانچی در این نامه، به اعتراض‌های قبلی تهران به شورای امنیت علیه اسرائیل نیز اشاره می‌کند.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، چهارشنبه 13 اکتبر، از آمادگی این کشور برای روی‌آوردن به «گزینه‌های دیگر»، در صورتی که دیپلماسی با تهران به نتیجه‌ای نرسد، خبر داد.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز پس از دیدار مشترک خود با آنتونی بلینکن گفته بود که تل‌آویو حق اقدام علیه ایران را در هر زمان و به هر‌ نحوی برای خود محفوظ می‌دارد.

نامه ایران به شورای امنیت در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در اظهاراتی با اشاره به نقض تعهدات هسته‌ای ایران گفت، او از قدرت‌های جهانی انتظار دارد پرونده این کشور را به شورای امنیت منتقل کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه اوت در واشینگتن به نفتالی بنت وعده داد که اگر تلاش‌ها برای احیای برجام با شکست مواجه شود، ایالات متحده «گزینه‌های دیگر» را هم بررسی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید