آمریکا: در صورت شکست دیپلماسی با ایران آماده بررسی «گزینه‌های دیگر» هستیم

به گفته واشینگتن، تعلل ایران در عدم بازگشت به میز مذاکرات وین با هدف «وقت‌کشی» و در راستای توسعه برنامه هسته‌ای این کشور صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از آمادگی این کشور برای روی‌آوردن به «گزینه‌های دیگر»، در صورتی که دیپلماسی با تهران به نتیجه‌ای نرسد، خبر داد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، بلینکن، چهارشنبه، 13 اکتبر، در نشست مطبوعاتی مشترک با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، با اشاره به این‌که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای «دیپلماسی بهترین راه است» گفت، کاسه صبر واشینگتن در حال لبریزشدن است و مهلت تهران برای بازگشت به میز مذاکرات رو به اتمام است.

او با اشاره به توقف مذاکرات وین پس از سرکار آمدن دولت ابراهیم رئیسی گفت: «ایران از این توقف برای توسعه چندجانبه برنامه اتمی خود استفاده کرده است.»

این نشست مطبوعاتی پس از دیدار این دو مقام عالی‌رتبه اسرائیلی و آمریکایی صورت می‌گیرد.

این دو کشور از چندی پیش، مذاکرات دوجانبه‌ای را با هدف «بررسی آخرین تغییرات برنامه هسته‌ای ایران» و «مطالعه راه‌های دیگر در قبال تهران» آغاز کرده‌اند.

در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی، هنگامی که یائیر لاپید به صورت ضمنی به گزینه نظامی علیه تهران اشاره کرد، بلینکن به‌طور خلاصه گفت: «اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد، ما آماده‌ایم که به سایر گزینه‌ها متوسل شویم.»

یائیر لاپید نیز در این نشست گفت: «من فکر می‌کنم تمام جهان می‌داند که منظور از گزینه‌های دیگر چیست.»

او افزود: «من و آنتونی بلینکن، فرزندان بازماندگان هولوکاست هستیم. ما به خوبی می‌دانیم که گاهی اوقات برای محافظت از جهان در برابر شر، ملت‌ها مجبور به استفاده از زور می‌شوند.»

او همچنین درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران گفت:«اسرائیل این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در هرزمان و به هرنحوی اقدام کند.»

پیش از این، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل با انتقاد از «نقض آشکار» تعهدات هسته‌ای ایران گفته بود که تل آویو برای مقابله با ایران منتظر کشورهای غربی نخواهد ماند.

به گفته لاپید، اگر مقامات ایران به این نتیجه برسند که جهان برای توقف برنامه هسته‌ای آن‌ها جدی نیست، تهران به دنبال بمب اتمی خواهند رفت.

او روز گذشته نیز در دیدار با جیک سالیوان،مشاور امنیت ملی آمریکا گفته بود که ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران نیز در جریان یک رویداد مجازی در «موسسه کارنِگی» در روز چهارشنبه، ارزیابی بدبینانه‌ای از وضعیت مذاکرات هسته‌ای ارائه داد. به گفته وی، هر روزی که می‌گذرد، این حقیقت بر آمریکا آشکارتر می‌شود که دولت جدید ایران قصد ندارد به برجام بازگردد.

مالی در این نشست، از لزوم آمادگی جهان در برابر ایرانِ اتمی و مقابله با آن صحبت کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه اوت در واشینگتن به نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل وعده داد که اگر تلاش‌ها برای احیای برجام با شکست مواجه شود، ایالات متحده «گزینه‌های دیگر» را هم بررسی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید