وزیر کشور ایران: پناهجویان افغان‌ به مرز ایران مراجعه نکنند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در اجلاس گروه بیست گفت که کشورش توان رسیدگی به پناهجویان افغانستانی را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفت که پناهجویان از افغانستان به مرز کشورش مراجعه نکنند «چون امکان پذیرش مهاجر کم است.»

به گزارش وب‌سایت «جماران»، وزیر کشور ایران دوشنبه، 11 اکتبر، گفت: «مهاجران افغان به طور طبیعی به سمت ایران می‌آیند اما خواهش ما این است که به مرز مراجعه نکنند.»

وحیدی گفت که نیروی انتظامی و استانداری‌های کشور زمینه را برای «بازگشت مهاجران افغان» که به مرز ایران آمده‌اند، فراهم می‌کنند.

بسیاری از مردم افغانستان، پس از تسلط طالبان بر این کشور آواره شده و از ترس جان برای یافتن پناهگاهی امن به مرزهای افغانستان با کشورهای همسایه از جمله ایران گریخته‌اند.

گزارش‌های محلی نشان می‌دهد که ورود تعداد پناهجویان افغانستانی به ایران از مرز نیمروزُ نسبت به ماه گذشته افزایش چهار برابری داشته است.

در همین راستا رئیس کمیسیون اروپا، سه‌شنبه در اجلاس سران گروه 20 درباره افغانستان در ایتالیا ضمن اعلام کمک یکی میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به مردم افغانستان توضیح داد که این کمک مالی برای شهروندان افغانستان و کشورهای همسایه آن اختصاص یافته که در کمک‌رسانی به آوارگان و پناهجویان افغانستانی در خط مقدم قرار دارند.

پیش‌تر، سازمان دیدبان حقوق بشر در آستانه‌ برگزاری نشست مقامات ارشد اروپا، درباره حمایت از شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی، با ارسال یک نامه خواهان رسیدگی به بحران پناهجویان این کشور شده بود.
این نامه، در روز جمعه 1 اکتبر (9 میزان)، توسط هیو ویلیامسون، مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی دیدبان حقوق بشر برای اعضای شورای عدالت و امور داخلی اتحادیه اروپا نوشته شد.

در قسمتی از این گزارش آمده بود که ایران و پاکستان که 90 درصد پناهجویان افغانستانی را میزبانی می‌کنند و دیگر کشورهای همسایه آن نباید به تنهایی چنین مسئولیت بزرگی را قبول کنند.
دیوار مرزی ترکیه برای مقابله با موج جدید پناهجویان

همزمان با روی کار آمدن طالبان در افغانستان و آغاز موج جدیدی از پناهجویان افغانستانی، ترکیه برای مقابله با ورود پناهجویان، دیوارهای مرزی خود با ایران را گسترش و از ورود اتباع خارجی به مرزهای خود جلوگیری کرد.
در همین زمینه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اجلاس گروه بیست گفت که کشورش توان رسیدگی به موج دیگری از پناهجویان افغانستانی را ندارد.

اردوغان در این جلسه از کشورهای عضو گروه بیست خواست که بر مساله پناهجویان و مهاجرت نیز تمرکز کنند.
قرار است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آینده‌ای نزدیک قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان صادر کنند که بر اساس تصویب این قطعنامه، یک گزارشگر ویژه برای این کشور تعیین خواهد شد.
همزمان کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، گفته است که کشورهای اروپایی باید برای اسکان پناهجویان افغانستانی با کشورهای همسایه آن کشور کار کند. وی تاکید کرد که اجازه نخواهد داد بحران مهاجرتی سال 2015 در یونان تکرار شود.

به گفته او یونان طی روزهای گذشته از 26 وکیل، قاضی و خانواده‌های آنها میزبانی کرده که آن هم در موارد استثنایی صورت گرفته است.
بر اساس گزارش رسانه‌های یونان، این پناهجویان تا زمانی که درخواست‌های‌شان توسط کشورهای دیگر پذیرفته شود در آنجا خواهند ماند.
فقر و گرسنگی از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان که از خشکسالی و همه‌گیری کووید -19 نیز رنج می‌برد، بیشتر شده است.

سازمان ملل متحد اخیرا گزارش داد، در ماه‌های اخیر نیم میلیون نفر در افغانستان آواره شده‌اند و این تعداد در صورت از بین رفتن خدمات بهداشتی، مدارس و فروپاشی اقتصاد و وخامت اوضاع انسانی افزایش خواهد یافت.
به‌رغم اعلام طالبان مبنی بر استقبال از کمک‌های بین‌المللی، بسیاری از کشورها اما پس از تسلط طالبان بر افغانستان کمک‌های خود به این کشور را متوقف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید