وزیر خارجه ایران: تهران و باکو مانع سوءتفاهم در روابط شوند

بایراموف در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان وعده داده است آزادی دو راننده کامیون ایرانی را پیگیری کند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، خواستار رفع نگرانی‌های متقابل شد و گفت، تهران و باکو مانع سوءتفاهم در روابط شوند.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، امیرعبداللهیان، سه‌شنبه، 20 مهر، به بایراموف گفت: «شایسته است [دو کشور] به سرعت روابط خود را در مسیر درست و رو به رشد ادامه دهند.»

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت:‌ «ایران و جمهوری آذربایجان دشمنانی دارند و طرفین نباید به دشمنان فرصت اختلال در مناسبات بین دو کشور را بدهند و نگرانی‌ها را باید از طریق گفت‌وگو و همکاری حل و فصل کنند.»

او در رابطه با آن چه «دشمنان» دو کشور خوانده و «بایدها» در این خصوص، به کشور خاصی اشاره نکرده است، اما در هفته‌های اخیر مقامات ایران به‌طور فزاینده جمهوری آذربایجان را به میزبانی نیروهای اسرائیل در منطقه متهم کرده‌اند. باکو این اتهامات را به صورت رسمی تکذیب کرده است.

آذربایجان بزرگترین تامین‌کننده نفت اسرائیل است و روابط این دو کشور مایه نگرانی تهران شده است.

از سوی دیگر تل‌آویو با در اختیارگذاشتن هواپیماهای بدون سرنشین و جنگ‌افزارهای پیشرفته به باکو، معادلات جنگ سال گذشته آذربایجان و ارمنستان را تغییر داد.

ایران در جریان جنگ قره‌باغ، آذربایجان را متهم کرد از «پیکارجویان اجاره‌ای» استفاده کرده است. اما باکو با متهم‌کردن ضمنی تهران به تشکیل و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی در منطقه اعلام کرد که «آذربایجان ارتشی صدهزار نفره داشته و نیازی به پیکارجویان اجاره‌ای ندارد و آنها که در پی یافتن تروریست‌ها هستند، بهتر است نگاه دقیقی به پیرامون خود بیاندازند.»

مقامات جمهوری اسلامی با این استدلال که اسرائیل با «نفوذ» به خاک جمهوری آذربایجان هدف «توطئه علیه ایران» دارد، اخیرا رزمایش «فاتحان خیبر» را در نزدیکی مرزهای این کشور برگزار کردند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز با انتقاد از رزمایش ایران گفت: «برگزاری رزمایش نظامی در مرزهای مناطق آزاد شده آذربایجان حق حاکمیتی ایران است، اما سوال این‌جاست که چرا طی 30 سال گذشته که سه منطقه مرزی فضولی، جبرائیل و زنگلان تحت اشغال ارمنستان بود، ایران رزمایش نظامی انجام نداد».

ارتش جمهوری آذربایجان و ترکیه هم هفته گذشته تمرینات نظامی مشترکی را تحت عنوان «برادری ناگسستنی 2021» انجام دادند که این امر ناخرسندی مقامات ایرانی را در پی داشت.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با بایراموف گفته‌ توقع تهران از باکو این است که مشکل تردد ترانزیتی کامیون‌ها نیز مرتفع شود.

روابط تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

بایراموف در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان وعده داده است آزادی دو راننده کامیون ایرانی را پیگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید