امیرعبداللهیان: منتظر وزیر خارجه آذربایجان در تهران هستیم

پس از آغاز تنش‌ها بین تهران و باکو، مقامات تهران، باکو را مورد حملات شدید لفظی قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام آغاز یک رزمایش جدید توسط نیروی دریایی جمهوری آذربایجان در دریای خزر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که همتای آذربایجانی او در باکو، هر موقع که خواست می‌تواند به تهران سفر کند.

امیرعبداللهیان، دوشنبه، 11 اکتبر در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی روسیه با اشاره به سفر اخیر آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان به تهران گفت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان «همسایه خوب» ایران هستند.

او با دعوت غیر رسمی از وزیر خارجه آذربایجان گفت: «همان‌طور که همکار من، وزیر خارجه ارمنستان، به تهران سفر کرد، این فرصت وجود دارد که وزیر خارجه آذربایجان هم به تهران سفر کند.»

امیرعبداللهیان که چندی پیش برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود در حاشیه این اجلاس، با «همکاران وزیر خارجه آذربایجان» دیدار داشته و نگرانی‌های خود را از «برخی» مداخلات خارجی در منطقه ابراز کرده بود.

مقامات ایرانی، بارها جمهوری آذربایجان را به میزبانی جهت حضور اسرائیل در منطقه متهم کرده‌اند. باکو این اتهامات را به صورت رسمی تکذیب کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه در نشست خبری خود خطاب به مقامات جمهوری آذربایجان گفت: «ما حضور اسرائیل در نزدیکی جغرافیا و همسایگی خود در هیچ کشوری را تحمل نمی‌کنیم.»

به گزارش رسانه‌های جمهوری آذربایجان، نیروهای مرزبانی این کشور نیز، دوشنبه، با انتشار یک بیانیه‌ای عنوان کردند: «ادعاها درباره استفاده از سرزمین آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه ایران، نادرست است.»

در این بیانیه خاطر نشان شده است: «هیچ نیرو و کارشناس از هیچ کشور خارجی در مرز دولتی آذربایجان وجود ندارد. نیروی مرزبانی آذربایجان که از مدرن‌ترین قابلیت‌ها برخوردار است، نیازی به حمایت نیروهای خارجی برای حفاظت و حفاظت قابل اطمینان از مرز دولتی آذربایجان ندارد.»

امیر عبداللهیان در مصاحبه خود با تلویزیون دولتی روسیه از اظهارنظرهای برخی مقامات آذربایجان انتقاد کرد و گفت: «برخی اظهارات تندی که این روزها از مقامات آذربایجانی مطرح می‌شود را غیرسازنده می‌دانیم.»

پس از آغاز تنش‌ها بین تهران و باکو، مقامات تهران، باکو را به شدت مورد حملات لفظی قرار دادند.

رزمایش نظامی ترکیه و جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران
رزمایش نظامی ترکیه و جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران

محسن علیزاده، نماینده مجلس ایران، در توصیف رابطه ایران و آذربایجان از استعاره‌ «رابطه مادر و فرزند» استفاده کرد و در واکنشی گفت: «فرزندی که به نصیحت گوش نسپارد ناچار به تنبیه تن خواهد سپرد.»

روابط تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید