افزایش 10 درصدی اعدام‌ها در ایران نسبت به سال گذشته

به گزارش نهادهای حقوق بشری در یک سال گذشته حداقل 266 نفر در ایران اعدام شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش «یک‌ساله اعدام در ایران»، 266 نفر از اکتبر سال گذشته در این کشور اعدام شده‌اند که فقط 82 درصد این اعدام‌ها توسط رسانه‌ها و نهادهای مستقل غیر دولتی خبررسانی شده‌است.

این گزارش که توسط «نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» و به مناسبت 10 اکتبر، «روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام» منتشرشده است، از افزایش 10 درصدی اعدام‌ها در ایران خبر می‌دهد.

تهیه‌کنندگان این گزارش با اشاره به عدم اجازه فعالیت‌ گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران، از نقص احتمالی اعداد ارائه شده خبر داده‌اند و این گزارش را «بازتاب‌دهنده ظرفیت دیده‌بانی جامعه مدنی» نسبت به پدیده اعدام دانسته‌اند.

بر اساس این گزارش، در بازه زمانی بین 8 اکتبر 2020 تا 9 اکتبر 2021، حداقل 266 نفر در ایران به شیوه حلق‌آویز اعدام شده‌اند و استان‌های خراسان رضوی، البرز و سیستان‌وبلوچستان به ترتیب بیشترین سهم را از شمار این اعدام‌ها داشته است.

این گزارش به سن 3 مورد زندانی اعدام‌شده نیز اشاره می‌کند که در زمان ارتکاب جرم کمتر از 18 سال بودند.

در بین زندان‌های ایران نیز، زندان رجایی‌شهر کرج، وکیل‌آباد مشهد و زندان زاهدان محل بیشترین اعدام‌های یک سال گذشته بوده است.

بر اساس اطلاعات گردآوری‌شده توسط نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر، 33 درصد این اعدام‌ها به دلیل اتهامات مربوط به «جرایم مواد مخدر» و حدود 5 درصد آن مربوط به «اتهامات امنیتی» و «افساد فی الارض» است.

به گفته ناظران و کنش‌گران حقوق بشر در ایران، بسیاری از زندانیان نیز توسط دیگر زندانیان جرایم عادی و یا زندان‌بانان به طرز مشکوکی به قتل می‌رسند.

«مجموعه فعالان حقوق بشر» هدف از تهیه و انتشار این آمار را «جلب توجه افکار عمومی نسبت به وضعیت هزاران نفری که اکنون در انتظار اجرای حکم اعدام هستند»، اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید