کسری 50 درصدی بودجه سال جاری ایران

مشکلات معیشتی و افزایش قیمت کالاهای اساسی، ایران را با بحران اقتصادی بزرگی روبه‌رو کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جعفر قادری، عضو «کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس ایران» اذعان کرد که این کشور با کسری 50 درصدی در بودجه سال جاری مواجه خواهد شد.

قادری در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» خبر داد، پس از جلسه‌ای که اعضای کمیسیون برنامه‌وبودجه با مسعود میرکاظمی، رئیس «سازمان برنامه و بودجه» ایران داشته‌اند، علاوه بر نگرانی‌ها درباره بودجه سال 1401، برآورده شده است کشور برای تامین بودجه امسال، 50 درصد کسری خواهد داشت.

او در ادامه یکی از راه‌حل‌های جبران این کسری را مشارکت بخش غیردولتی در فعالیت‌های عمرانی دانست.

تورم لجام‌گسیخته

بر اساس گزارش «مرکز آمار ایران»، نرخ تورم در «خانوارهای شهری» در بیش از هشت استان از 50 درصد تجاوز کرده و این عدد برای نیمی دیگر از استان‌های ایران پیش‌بینی می‌شود.

«بانک مرکزی ایران» نرخ تورم کلی کشور را طی چند سال اخیر به صورت عمومی منتشر نمی‌کند اما آن را در اختیار نهاد ریاست‌ جمهوری قرار می‌دهد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران پیش‌تر در 30 مرداد در صحن عمومی مجلس با افشای این عدد، نرخ تورم را نزدیک به 60 درصد عنوان کرده بود.

درآمدهای نفتی بزرگ‌ترین نقش را در تامین بودجه ایران ایفا می‌کند. با این وجود محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک، در اظهاراتی گفته بود که این کشور نفت خود را به چین «مفت» عرضه می‌کند.

چندی پیش رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند، صادرات نفت ایران به چین، که بزرگترین مشتری نفتی این کشور است، دچار کاهش 99 درصدی شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «تسنیم»، در 4 ماه ابتدایی سال جاری، تنها 9 درصد از درآمدهای نفتی مورد استفاده در تامین بودجه سال 1400 محقق شده است.

تهران در چهارماه ابتدایی سال جاری شمسی، تنها توانسته 11.6 هزار میلیارد تومان از طریق فروش نفت به‌دست آورد.

قادری همچنین با اشاره به «تناقض» طرح واردات خودرو و ممنوعیت واردات لوازم خانگی، گفت: «واردات خودرو مشروط به صادرات است.»

چندی پیش با دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی واردات لوازم خانگی به‌ویژه از کره جنوبی ممنوع اعلام شد.

کارشناسان بزرگ‌ترین چالش دولت جدید ایران را فراهم‌کردن نیازهای اساسی و معیشتی مردم دانسته و چشم‌انداز «صادرات» این کشور را بسیار ناامیدکننده توصیف کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید