مرکل در اسرائیل: هفته‌های حساسی را در ارتباط با برجام در پیش داریم

بنت در نشست خبری مشترک با مرکل تاکید کرد که وظیفه دولت اسرائیل اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با تاکید بر این‌که امنیت اسرائیل برای هر دولتی که در آلمان بر سر کار بیاید «موضوع بسیار مهم و اصلی» خواهد بود، گفت، «هفته‌های حساسی» را در ارتباط با توافق هسته‌ای در پیش داریم.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مرکل، یکشنبه، 10 اکتبر، در آخرین سفر رسمی خود به اسرائیل در یک کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست‌وزیر این کشور اظهار داشت: «آلمان همچنان متعهد به احیای توافق هسته‌ای با ایران است؛ اقدامی که اسرائیل با آن مخالف است.»

صدراعظم آلمان تاکید کرد، اگر مذاکرات اتمی به نتیجه نرسد، وضعیت بسیار دشوار خواهد شد، بنابراین هفته آینده برای توافق هسته‌ای «بسیار تعیین‌کننده» خواهد بود.

او افزود:‌ «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و شی جین‌ پینگ، رئیس‌جمهوری چین مسئولیت دارند ایران را به میز مذاکرات بازگردانند.»

بنت هم در نشست خبری با مرکل تاکید کرد، وظیفه دولت اسرائیل اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر در جریان سخنرانی‌ در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرده بود برنامه اتمی ایران «از تمام خطوط قرمز» عبور کرده، ولی دولت اسرائیل اجازه نمی‌دهد تهران به سلاح اتمی دست یابد.

او اخیرا از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» در قبال ایران خبر داده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه، 7 اکتبر، در همین رابطه گفت، آمریکا در مقطع کنونی درباره «طرح‌های جایگزین» توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اظهارنظر علنی نمی‌کند و به تلاش‌ها برای احیای این توافق ادامه می‌دهد، اما این رویکرد واشینگتن همیشگی نخواهد بود.

پرایس، گفت، امیدواریم که تعریف مقامات ایرانی از «به زودی» با تعریف ما مطابقت داشته باشد. او با بیان اینکه دیپلماسی و گفت‌وگو موثرترین راه حل‌وفصل اختلافات در مورد برنامه اتمی ایران است، تاکید کرد که «بازگشت فوری» به گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام «ضروری» است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید