ذخایر اورانیوم با غنای 20 درصدی ایران از 120 کیلوگرم فراتر رفت

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر خبر داده بود که فعالیت‌های نظارتی این آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبر داد که ذخایر اورانیوم غنی‌ شده این کشور با غلظت 20 درصد از مرز 120 کیلو فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، محمد اسلامی، شنبه 9 اکتبر، با حضور در یک برنامه تلویزیونی، اعلام کرد که در زمینه افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌ شده، این کشور از برنامه‌های خود «جلوتر» است.

بر اساس توافق «برنامه جامع اقدام مشترک»، تهران تنها مجاز به تولید اورانیوم با غلظت 3.67 درصدی است که تا سطح 90 درصد برای تولید بمب اتم فاصله زیادی دارد.

با این وجود ایران به بهانه خروج آمریکا از «برجام» اقدام به کاهش تعهدات خود کرد و غنی‌سازی اورانیوم را تا غلظت 60 درصد افزایش داد.

اسلامی در ادامه گفت‌و‌گوی خود با «تلویزیون دولتی ایران» افزود، تولید سوخت 20 درصد و 60 درصد انجام شده و برنامه‌ریزی‌ها برای تولید اورانیوم فلزی نیز آغاز شده است.

افزایش سطح اورانیوم غنی‌شده توسط ایران باعث برانگیختن خشم اروپایی‌ها و ایالات متحده شده است. کشورهای غربی بر این باورند که دستیابی ایران به فناوری و دانش تولید اورانیوم فلزی می‌تواند روند ساخت سلاح هسته‌ای را تسریع کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به سایت خبری «واشینگتن فری‌بیکن» گفت، این اقدامات ایران که برخلاف تعهدات هسته‌ای این کشور است، کار را برای دولت جو بایدن جهت بازگشت به برجام دشوارتر می‌کند.

این مقام آمریکایی از ایران خواسته است که به بازرسان آژانس، دسترسی لازم به تاسیسات هسته‌ای را بدهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 5 اکتبر، با ارائه گزارشی شدیداللحن از تعلیق برخی بازرسی‌های این آژانس در ایران خبر داد و گفت روند نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران «به طور جدی تضعیف شده است.»

محمد اسلامی تیرگی روابط ایران و آژانس را نتیجه فشار «دشمنان» به آژانس دانست و نیروهای مخالف جمهوری اسلامی و اسرائیل را متهم به فریب آژانس علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران کرد.

اسلامی هدف این فشار را «نابودی جمهوری اسلامی» دانست.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

پیش از این «فارین ‌پالیسی» در گزارشی نوشته بود، ایران از مذاکرات برجام برای وقت‌کشی و دستیابی به بمب اتم استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید