ارسال موشک، رادار و بمب‌های 500 کیلوگرمی ایران به ونزوئلا

طبق توافقی دوجانبه، برخی نیروهای نظامی ونزوئلا دوره‌های دفاعی و تهاجمی در ایران خواهند دید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله اسپانیایی زبان «Semana» گزارش داد که یک هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت ایرانی «فارس ایر قشم» با حمل انواع سلاح اخیرا در فرودگاه نظامی «لیبلاتادور» در ایالت «آراگوا» در شمال ونزوئلا به زمین نشسته است.

این محموله سلاح که بخشی از یک عملیات گسترده انتقال اسلحه به ونزوئلا با نام «Escudo Boliviano» بوده، شامل 2000 موشک، 400 بمب، 30 مسلسل سنگین قابل نصب بر هواپیماهای نظامی، 35 رادار و هزاران قبضه تفنگ و مسلسل‌های سبک است.

اسناد ارسال سلاح از ایران به ونزوئلا
اسناد ارسال سلاح از ایران به ونزوئلا

محموله مذکور شامل مسلسل‌های AK-103 با کالیبر 7.62 ملیمتری، تفنگ‌های آلمانی Masaf، بمب‌های نوع ZAB و RBK با وزن ‌500 کیلوگرم و رادارهای الکترونیکی SABR ،APG-83 و AESA عنوان شده است.

اما مهمترین بخش این محموله مربوط به موشک‌ها است که 1500 عدد موشک هوا به زمین ضد کشتی و ضد تانک از نوع Maverick و 500 موشک دفاع هوایی از نوع AIM-7 و AIM-9X را شامل می‌شود.

مجله مذکور آورده که ژنرال «انریکه لابارادور»، از مقامات بلندپایه وزارت دفاع ونزوئلا طی گزارشی در سه بخش خواستار این سلاح‌ها از ایران برای نیروهای نظامی کشورش شده بود.

مجله Semana
مجله Semana

این مجله افزوده که همزمان با ارسال این محموله، کارشناسان نظامی و امنیتی ایرانی نیز وارد ونزوئلا شده‌اند.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده که طبق توافق دوجانبه میان تهران و کاراکاس، تعدادی از نیروهای نظامی ونزوئلا برای آموزش دوره‌های دفاعی و تهاجمی به ایران اعزام شدند.

افزون بر آن، ایران به مدت 6 ماه در ازای دریافت نفت سنگین از ونزوئلا، موادی برای بهبود کیفیت نفت به آن کشور ارسال می‌کند.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع آگاه از موافقت ونزوئلا با قرارداد «معاوضه نفتی» با جمهوری اسلامی به‌رغم تحریم بودن هر دو کشور توسط ایالات متحده خبر داده بود.

به گزارش رویترز بر اساس قرارداد امضا شده، ونزوئلا نفت خام فوق‌ سنگین خود را با نفت فوق سبک (میعانات گازی) معاوضه خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید