جمهوری آذربایجان مسیر صادرات ایران به روسیه را مسدود کرد

ورود کامیون‌های ایرانی به کشور ترکیه نیز ممنوع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه تنش‌های میان ایران و جمهوری آذربایجان، رحیم وهاب‌زاده، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک دو کشور گفت که مرز زمینی برای صادرات ایران به روسیه از طریق آذربایجان و گرجستان با مشکل مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری «آنا»، نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان جمعه، 8 اکتبر، در ادامه با بیان اینکه «باید از راه دریای خزر با کشتی‌ به روسیه صادرات داشته باشیم»، مدعی شد:«آذربایجانی‌ها مسائل سیاسی را وارد مسائل اقتصادی می‌کنند.»

وهاب زاده در این گفتگو اشاره کرد که کامیون‌داران ایرانی علاوه بر مشکل ورود به روسیه، در ورود به ارمنستان هم با مشکل مواجه هستند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان افزود:«سفارت جمهوری اسلامی در آذربایجان طی هفته‌های اخیر در حوزه اقتصاد فعال شده بود و حتی 20 روز پیش وزیر تجارت آذربایجان قول مساعدی برای حل مشکلات داده بود که متاسفانه مسائل سیاسی همه محاسبات را به هم زد.»

ممنوعیت ورود کامیون‌های ایرانی به ترکیه

از طرفی و اوزجان آلاش، رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه با ایران اظهار داشت که گذرگاه‌های ترکیه در مرز با ایران در واکنش به اقدام اخیر تهران، به روی کامیون‌های ایرانی بسته شده است.

به گزارش وب‌سایت خبرگزاری «اسپوتنیک» رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه با ایران گفت «:تصمیم ترکیه مبنی بر بستن گذرگاه‌های مرزی به روی کامیون‌های ایرانی اقدامی در پاسخ به تصمیم تهران درباره ممنوعیت ورود کامیون‌های ترکیه‌ای به این کشور بوده است.»

وی افزود: «گردش تجاری بین ایران و ترکیه به دلیل اوضاع متشنج در مرز ایران با جمهوری آذربایجان به طور کامل متوقف شده است.»

به گفته او، این وضعیت می تواند تاثیر منفی بر روابط تجاری بین تهران و آنکارا داشته باشد، روابطی که هم اکنون هم بخاطر وضعیت کرونا کاهش داشته است.

روابط تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اقدام باکو به اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

تهران به دنبال تنش‌های خود با باکو، ابتدا رزمایش سپاه پاسداران و پس از آن رزمایش ارتش را با عنوان «فاتحان خیبر» در مرزهای شمال غربی خود با آذربایجان برگزار کرد.

پس از انتقادات جمهوری آذربایجان نسبت به فعالیت‌های ارتش ایران در نزدیکی مرزهای این کشور، آنکارا از رزمایش مشترک خود با باکو در هفته جاری خبر داد.
این رزمایش دوشنبه، 5 اکتبر در «تفلیس» پایتخت گرجستان با حضور نیروهای نظامی ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان آغاز شد و تا 8 اکتبر ادامه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید