رابرت مالی: سئول به «نقش سازنده» خود در تلاش برای از سرگیری مذاکرات برجام ادامه دهد

طی یکی دو سال گذشته، اختلافات ایران و کره جنوبی بابت توقیف اموال ایران در اثر تحریم‌های آمریکا بالا گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران از سئول خواست تا به «نقش سازنده» خود در راستای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره جنوبی «یونهاپ»، پنجشنبه، 7 اکتبر 2021، چوی جونگ کون، معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی، و رابرت مالی، روز پنجشنبه با یکدیگر گفت وگو کردند.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه مطبوعاتی خود در این باره اعلام کرد: «با توجه به اهمیت روابط سئول و تهران، چوی بر تعهد کره جنوبی در راستای ارائه حمایت لازم برای از سرگیری مذاکرات تأکید کرد.»

طی یکی دو سال گذشته، اختلافات ایران و کره جنوبی بابت توقیف اموال ایران در اثر تحریم‌های آمریکا و خودداری سئول از آزاد کردن پول‌های بلوکه‌شده حاصل از فروش نفت ایران بالا گرفته است. مقامات تهران مبالغ ارزی بلوکه‌شده این کشور در کره جنوبی را بین 6.5 تا 9 میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.

در همین راستا، سپاه پاسداران ایران، 4 ژانویه 2021 یک کشتی کره جنوبی به همراه 20 خدمه را به دلیل ایجاد «آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» در تنگه هرمز توقیف و آن را به بندرعباس هدایت کرد. هم شرکت صاحب کشتی و هم دولت کره جنوبی این اتهام را رد کردند. کشتی کره‌ای در آوریل سال جاری آزاد شد.

اخیرا، با فرمان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، و به دستور ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران، با این توجیه که «واردات این محصولات باعث شکستن کمر تولیدکنندگان می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود»، واردات لوازم خانگی به‌ویژه از کره جنوبی به ایران ممنوع شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید