آلمان فعالیت بانک ملی ایران در شهر هامبورگ را محدود کرد

دولت آلمان: بانک ملی ایران قوانین شفافیت را نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سال‌های اخیر فعالیت‌های بانک ملی ایران در خارج به دلیل نقش آن در دور زدن تحریم‌ها و همچنین نقض قوانین و مقررات در کشورهای میزبان با محدودیت‌های بی‌سابقه‌ای مواجه شده و به تازگی اعطای اعتبارات مالی مانند وام بانکی برای شعبه هامبورگ این بانک، ممنوع شده است.

اداره نظارت دارایی فدرال آلمان روز جمعه، 8 اکتبر، با انتشار اطلاعیه‌ای تایید کرد که اعطای اعتبارات مالی مانند وام بانکی برای بانک ملی ایران، در شعبه هامبورگ را منع کرده است.

مطابق اطلاعیه منتشر شده، اداره دارایی فدرال آلمان دلیل این ممنوعیت، «نقض قوانین شفافیت» در کشور آلمان، توسط بانک ملی ایران، اعلام شده است.

در قسمتی از این اطلاعیه آمده است که بانک ملی «الزامات سازمان‌های تجاری» منطبق با قوانین بانکداری آلمان را رعایت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه اداره دارایی آلمان آمده است که موارد تخطی این بانک از الزام‌های قانونی مرتبط، شناسایی و حکم صادره روز پنج‌شنبه، 7 اکتبر، نهایی شده است.

فعالیت‌های بانک ملی ایران در طول سال‌های گذشته، تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی با مشکلات زیادی روبرو بوده است.

در همین زمینه پیش‌تر یک شرکت آلمانی به نام «تله‌کوم دویچلند» در آذر سال 97 اعلام کرده بود که ضمن فسخ قرارداد با بانک ملی، تلفن و اینترنت این بانک در هامبورگ را به دلیل تحریم‌های آمریکا قطع کرده است.

اگر چه بانک ملی ایران پس از فسخ قرارداد از این شرکت شکایت کرد و در پی آن، دادگاه ایالتی شهر هامبورگ به نفع بانک ملی رای داد، ولی این شرکت آلمانی با تاکید بر اینکه حدود نیمی از درآمدش مربوط به بازار آمریکاست، بر استدلال خود در فسخ قرارداد بانک ملی تاکید کرد.

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015 و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه تهران، فعالیت بانک‌های ایرانی در خارج از کشور با محدودیت‌های بیشتری روبرو شد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شده و زمانی هم برای ازسرگیری آن تعیین نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید