«شورای ملی مقاومت»: «پهپاد» مهمترین سلاح ایران برای تهدید امنیت منطقه است

ایران با سو استفاده از خلاهای موجود در سیستم بین‌المللی کنترل صادرات، به ارسال قطعات ساخت پهپاد برای نیروهای نیابتی خود در منطقه اقدام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«شورای ملی مقاومت ایران» تاکید کرد که هواپیماهای بدون سرنشین موسوم به «پهپاد» به مهمترین سلاح عملیات‌های برون مرزی سپاه قدس تبدیل شده است.

شورای ملی مقاومت شامگاه چهارشنبه 6 اکتبر در نشست با خبرنگاران در واشینگتن، پایتخت آمریکا اعلام کرد که تولید پهپاد در 8 کارخانه صنعتی در ایران انجام می‌گیرد.

این شورا افزود، اغلب مواد اولیه برای ساخت پهپاد به‌طور قاچاق به ایران وارد می‌شود و سپس به سوریه و عراق ارسال شده و در آن‌جا پهپادها مونتاژ و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شورای ملی مقاومت با اشاره به این‌که اطلاعات را از منابع داخل ایران به‌دست آورده، تصاویری از مکان‌ها و صنایع تولید پهپاد در ایران عرضه کرد.

سونا صمصامی، از اعضای شورای ملی مقاومت با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی می‌کوشد از فن‌آوری پهپاد به‌جای نیروی هوایی فرسوده و قدیمی خود استفاده کند، گفت که نیروی قدس سپاه از انواع مختلف پهپاد برای عملیات تروریستی و تامین نیروهای نیابتی خود در منطقه استفاده می‌کند.

علی‌رضا جعفرزاده، سخنگوی شورای ملی مقاومت هم در این نشست اظهار داشت، افزون بر سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع، صنایع دیگری چون صنایع هوایی قدس در جاده مخصوص تهران-کرج، صنایع هواپیماسازی موسوم به «هسا» در شاهین‌شهر اصفهان با مدیریت حمید‌رضا نوری، صنایع فجر در جاده کرج و صنایع بصیر در جاده بابل به آمل در تولید پهپاد و قطعات آن مشارکت می‌کنند.

سخنگوی این شورا همچنین گفت که ستاد مرکزی در شمال غرب تهران، پایگاه هوایی کریمی در کاشان، پایگاه بدر اصفهان، پایگاه نیروی هوا فضا در اهواز، یگان پهپادی کرمانشاه، پادگان سجاد و پادگان فلق در ملارد به عنوان مراکز «نگهداری، به‌کارگیری و فرماندهی پهپادها» زیر نظر نیروی هوا فضای سپاه فعالیت می‌کنند.

پهپاد ایرانی
پهپاد ایرانی

پهپاد و نیروهای نیابتی

روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی آورده که ایران با سو استفاده از خلاهای موجود در نظام بین‌المللی کنترل صادرات به انتقال پهپاد برای گروه‌های نیابتی جهت اجرای سیاست‌های منطقه‌ای خود اقدام می‌کند.

این گزارش نشان داده که تهران چگونه مواد از پیش آماده را در تولید پهپادهای انفجاری برای حمله به اهداف آمریکا و متحدانش در خاورمیانه به‌کار می‌‌برد.

به گزارش وال استریت ژورنال، بسیاری از مقامات دفاعی آمریکا و اروپا نسبت به افزایش توانایی تهران در تولید پهپاد و تجهیز نیروهای نیابتی هشدار دادند.

این روزنامه به نقل از مقامات نظامی غربی نوشته که ایران از طریق واسطه‌ها و با بهره از شکاف‌های موجود در سیستم کنترل صادرات، تکنولوژی ساخت پهپاد را در اختیار شبه‌نظامیان وابسته به خود در سوریه، یمن، لبنان و غزه قرار داده است.

هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی
هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی

پیش از این ژنرال کنت مکنزی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در خاورمیانه، اظهار داشت، شبه‌نظامیان وابسته به ایران که خواستار خروج آمریکا از عراق هستند، از پهپاد در حمله به منافع آمریکا استفاده می‌کنند.

فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا ماه اوت گذشته نیز اعلام کرد که پهپادهای مهاجم به نفتکش «مرسر استریت» در 29 ژوئیه که به کشته‌شدن دو پرسنل این کشتی منجر شد، از نوع انفجاری و ساخت ایران بوده است.

حماس و حوثی‌ها

گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس در ماه می گذشته اعلام کرد که در حمله به اهداف اسرائیلی از پهپادهای ساخت خود موسوم به «شهاب» استفاده کرده است.

حوثی‌های وابسته به ایران هم برای حمله به شهروندان و تاسیسات شهری در خاک پادشاهی سعودی از پهپادهای انفجاری استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید