وزیر خارجه ایران: روسیه نسبت به تغییر احتمالی مرزها در منطقه حساس باشد

روسیه تا به الان موضع رسمی در قبال تنش‌های ایران و آذربایجان اتخاذ نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در واکنش به تنش‌های تهران و باکو، روسیه را به حساسیت نسبت به حضور اسرائیل در منطقه و «تغییر احتمالی مرزها» دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، امیرعبداللهیان، سه‌شنبه 5 اکتبر پس از ورود به مسکو و در اولین اظهارنظر خود، با تأکید بر روابط «خیلی‌نزدیک» ایران و روسیه خبر داد که روز چهارشنبه در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، درباره تحولات منطقه قفقاز گفت‌وگوهای مفصلی خواهد داشت.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر «سکوت روسیه در قبال تنش‌های ایران و جمهوری آذربایجان» گفت، پیش‌تر در این زمینه با همتای روسی خود تماس‌های تلفنی داشته است و «اطمینان» داد که با مسکو «در مسیری که تثبیت‌کننده وضعیت در منطقه باشد» به توافق برسد.

او در این زمینه گفت: «به صورت مستمر، هم از طریق مجاری دیپلماتیک و هم از طریق تماس‌های تلفنی که بین من و آقای لاوروف برقرار است، نگرانی‌های مشترک خودمان را در این رابطه اعلام کردیم.»

امیرعبداللهیان به «منافع مشترک» دو کشور ایران و روسیه نیز اشاره کرد و افزود، در این زمینه «اقدامات خوب»ی انجام شده است.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری آذربایجان روز گذشته، به دلیل آن‌چه‌ که «شیوع کرونا» خوانده بود، اقدام به تعطیلی «حسینیه اهل بیت» در باکو کرد.

این حسینیه زیرنظر علی‌اکبر اجاقی‌نژاد، نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در باکو فعالیت می‌کرد.

روابط تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

سفر حسین امیرعبداللهیان به روسیه به دعوت رسمی مسکو انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید