ایران: برای ازسرگیری روابط با سعودی آماده و منتظر موضع ریاض هستیم

وزیر امور خارجه ایران با «نزدیک» دانستن زمان ازسرگیری مذاکرات وین در این زمینه گفت:« در حال نهایی‌کردن رایزنی‌ها‌ هستیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که گفت‌وگوهای منطقه‌ای می‌تواند به تحقق ثبات بین کشورهای منطقه بیانجامد.

امیرعبداللهیان چهارشنبه، 6 اکتبر، در نشست مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در مسکو، گفت که کشورش در حال برقراری ارتباط با سعودی برای حل اختلافات است و توضیح داد که مذاکرات به طور سازنده‌ای ادامه دارد.

وزیر خارجه ایران همچنین اعلام کرد که کشورش آماده از سرگیری روابط با سعودی است و اکنون منتظر موضع ریاض است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» در دیدار میان امیرعبداللهیان و لاوروف که چهارشنبه در مسکو انجام شد، طرفین علاوه بر بررسی روابط دوجانبه در مورد برجام، تحولات قفقاز جنوبی و افغانستان نیز گفت‌وگو کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این دیدار بر اهمیت اجرای کامل برجام بدون اضافه‌شدن موضوع جدیدی تاکید کرد.

لاوروف در این دیدار، اولویت اصلی روابط مسکو و تهران را مذاکرات برجام دانست.

امیرعبداللهیان نیز با «نزدیک» دانستن مذاکرات وین در این زمینه گفت:«در حال نهایی‌کردن رایزنی‌ها هستیم و به زودی به میز مذاکره در وین باز می‌گردیم.»

او به همکاری‌های این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره و خاطرنشان کرد که تهران منتظر پیشنهادات رافائل گروسی، مدیر کل آژانس است.

او همچنین در بخش دیگری از گفته‌هایش با یادآوری «حمله تروریستی» به تاسیسات هسته‌ای کرج، عنوان کرد که مقامات ایرانی منتظر محکومیت این حمله توسط آژانس هستند.

تاسیسات اتمی کرج که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئيه سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان پیش از این دیدار با اشاره به مذاکرات وین گفته بود که تهران برای مذاکره، مذاکره نمی‌کند. او گفته بود اگر مذاکرات برای مذاکرات باشد، تهران «تصمیم مقتضی» را اتخاذ خواهد کرد.

او با بیان اینکه تهران آماده ایجاد یک «جهش جدی» در روابط خود با روسیه است، گفت برای آگاهی‌بخشی به نمایندگان ایران در کشورهای دیگر از برنامه «مهم توسعه اقتصادی ایران»، سمیناری با حضور سفیران ایران در کشورهای همسایه در یک ماه آینده برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه ایران پیش‌تر هنگام ورود به مسکو در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر «سکوت روسیه در قبال تنش‌های ایران و جمهوری آذربایجان» گفت، پیش‌تر در این زمینه با همتای روسی خود تماس‌های تلفنی داشته است و «اطمینان» داد که با مسکو «در مسیری که تثبیت‌کننده وضعیت در منطقه باشد» به توافق برسد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با اشاره به مذاکرات معطل مانده اتمی گفته بود که ایران به‌زودی به میز مذاکره بازگشت خواهد گشت و در آینده‌ای نزدیک شاهد از سرگیری مذاکرات اتمی وین خواهیم بود.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید