ضرب و‌ شتم مردم‌ در سفر استانی توسط محافظان رئیس جمهوری ایران

مردم تنگ سرخ در استان کهگیلویه و بویر احمد نسبت به سیاست سدسازی و شرایط اقتصادی خود به رئیسی اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران پس از انتشار ویدیوهایی از برخورد خشن محافظان و همراهان رئیسی با مردم، ویدیویی از سفر اخیر او به استان کهگیلویه و بویر احمد منتشر کرد که در آن رئیسی خواستار توقف اتومبیل خود و صحبت با مردم می‌شود.

در سفر چند روز پیش رئیس جمهوری ایران به استان کهگیلویه در روستای «تنگ سرخ» از توابع یاسوج مرکز این استان، مردم معترض به ساخت سد در این منطقه مانع حرکت اتومبیل رئیسی شده که با خشونت و اهانت شدید محافظان و عوامل محلی نیروهای انتظامی مواجه می‌شوند.

Advertisement

مردم تنگ سرخ به ساخت سد و انتقال آب از این منطقه و همچنین خرید ارزان زمین‌هایشان توسط دولت اعتراض دارند.

در بخشی از ویدیوی منتشر شده توسط دفتر رئیسی، او‌ خواستار توقف اتومبیل خود می‌شود تا با روستائیان معترض سخن بگوید.

در این ویدیو، رئیس جمهوری ایران بدون شنیدن سخنان مردم از آنها خواست اعتراضات و شکایات خود را مکتوب کنند و به‌صورت نامه در اختیار مسئولان استانی قرار دهند.

خواسته رئیسی در نگارش نامه، روش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران در مواجه با خواسته‌های متراکم‌ مردم را به‌یاد می‌آورد. خبرگزاری‌های ایران در دوران احمدی‌نژاد از وصول ده‌ها تُن نامه به دفتر او و عدم توجه به آنها خبر داده بودند.

حضور رئیسی در اکثر مناطق کهگیلویه با اعتراض مردم به شرایط زندگی و سیاست‌های حکومتی به‌ویژه سیاست انتقال آب از این استان رویرو شد.

رئیسی همچنین در دیدارهای خود به مشکلات دستمزدی و حقوقی کارگران این استان نیز اشاره کرد.

ایران در ماه‌های اخیر شاهد اعتراض پیوسته و گسترده کارگران اکثر بخش‌های صنعتی و خدماتی به‌دلیل عدم پرداخت حقوق و مستحقات، قراردادهای پیمانی و غیر قانونی و همچنین اخراج کارگران معترض بوده است.

رئیسی بدون اشاره به این‌که سیاست‌های «انتقال آب و‌ سدسازی» و «تعیین حقوق و‌ دستمزد» در حیطه سیاست‌گذاری‌های کلان دولتی هستند، به مردم‌ وعده داد که هیئتی از سوی استاندار به مناطق آنها جهت بررسی این مشکلات اعزام خواهد شد.

ابراهیم رئیسی در تبلیغات انتخاباتی خود قول داد مسائل اقتصادی در اولویت کاری دولت او خواهد بود. با این حال، ادامه سیاست‌های خارجی تندروانه و عدم تعامل با جامعه جهانی برای حل بحران‌هایی چون‌ پرونده اتمی و سیاست‌های مداخله‌جویانه منطقه‌ای امید حل مشکلات اقتصادی داخلی ایران را به حداقل کاهش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید