ایران: برای بازگشت به مذاکرات وین عجله‌ای نداریم

تهران بارها گفته است که برجام در اولویت‌های این کشور نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد در دولت ایران در اظهاراتی با اشاره به بازگشت تهران به مذاکرات وین، اذعان کرد جمهوری اسلامی در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود است و هیچ عجله‌ای برای بازگشت به میز مذاکرات ندارد.

این مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود در این زمینه به خبرگزاری «رویترز»، گفت: «ایران سرانجام به مذاکرات وین بازخواهد گشت اما زمان به نفع این کشور است.»

پیش‌تر، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود به مناسبت سال نوی شمسی گفته بود «برای بازگشت به برجام عجله‌ای نداریم.»

مئیر جاودانفر، مدرس مطالعات ایران در «دانشگاه رایشمن» اسرائیل در این زمینه می‌گوید: «به‌نظر می‌آید آیت‌الله خامنه‌ای گمان می‌کند اگر بیشتر منتظر بماند، توافق بهتری نصیبش خواهد شد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، پس از شرکت در نشست عمومی مجمع سازمان ملل متحد و بازگشت از نیویورک، در مصاحبه‌ با خبرگزاری «فارس» گفته بود: «جلسات زیادی داشته‌ایم و پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه می‌داریم. ما به‌زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفته بود که منظور ایرانی‌ها را «از به زودی» نمی‌داند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشته است: «ایرانی‌ها مرتباً از بازگشت به میز مذاکرات می‌گویند اما وقتی می‌گویند «به‌زودی» این یعنی هیچ»

مقامات جمهوری اسلامی به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کشورهای غربی گفته‌اند که بازگشت سریع به برجام در دستور کار این کشور نیست.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از ششم آوریل در وین آغاز شد اما با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف گردید و زمان از سرگیری آن همچنان نامعلوم است.

یک مقام پیشین در دولت ایران به رویترز گفته است «توقف گفت‌وگوهای غیرمستقیم تهران و واشینگتن پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور، نشانه‌ای است مبنی بر این‌که تهران در صدد فشار برای کسب امتیازات بیشتر از ایالات متحده است.»

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در این زمینه به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود اگر ایران درباره مذاکرات احیای برجام درخواست‌های بیشتر یا چیزی کمتر را ارائه دهد، این مذاکرات موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

پیش‌تر یک دیپلمات ارشد به «پولیتیکو» گفته بود که ایران احتمالاً در دور جدید مذاکرات، درخواست‌های جدید و «مازاد بر توافق برجام» مطرح خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در باره درخواست‌های اضافه ایران برای گرفتن امتیازهای بیشتر، به پرسش خبرگزاری فرانسه پاسخی محتاطانه داد و گفت طرف‌های درگیر در این مذاکرات می‌باید به توافقی که قبلا امضا کرده‌اند، احترام بگذارند.

آمریکا اعلام کرده است در صورت شکست دیپلماسی با ایران، «راه‌های دیگری» را در پیش خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size