اولین سخنرانی کروبی پس از یک دهه حصر؛ «اصل نظام محفوظ بماند»

کروبی در جریان انتخابات اخیر با صدور بیانیه‌‌ای مردم را به شرکت در انتخابات دعوت و به‌دنبال آن، در انتخابات رای داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز ایران، در اولین سخنرانی خود پس از گذشت بیش از یک دهه حصر گفت که امیدوار است «اصل نظام محفوظ بماند و عیوب نظام بر طرف شود.»

او در ویدیویی که توسط «انصاف‌نیوز» منتشر شد، در جمع محدود نزدیکانش گفت که این جلسه به پیشنهاد کرباسچی و موافقت دستگاه‌های امنیتی برگزار شده است.

این نخستین دیدار و سخنرانی مهدی کروبی پس از گذشت 11 سال از حصر خانگی اوست.

دبیرکل حزب «اعتماد ملی» پیش‌از این بارها با نگارش نامه‌های انتقادی نسبت به عملکرد علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری پیشین ایران اعتراض کرده بود.

کروبی پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که منجر به جان باختن ۱۷۶ نفر شده بود، خطاب به خامنه‌ای، گفته بود که او شرایط رهبری را ندارد.

پس از انتشار این نامه، قوه قضائیه ایران، حسین کروبی فرزند مهدی کروبی را به احکام زندان محکوم کرد. مطابق رای شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری، اتهام او «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شد و بر همین اساس، حسین کروبی به یک سال زندان و جریمه نقدی محکوم شد.

به‌رغم‌ گذشت بیش از یک دهه حصر، کروبی در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران با صدور بیانیه‌‌ای مردم را به شرکت در انتخابات دعوت و به‌دنبال آن، خود نیز در انتخابات شرکت کرد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88، مهدی کروبی با ارسال نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، «مجتبی» پسر او را به دخالت در انتخابات متهم کرد. کروبی مدعی شد که بيشترين آرا را در انتخابات به خود اختصاص داده اما بخش‌هايی از سپاه پاسداران و بسيج در بسياری از شهرستانها از طريق پرداخت پول به هيئت‌های مذهبی آرای مردم را مخدوش کرده و به نفع يکی از نامزدها تغيير داده است.

پس از آن با مطرح شدن تئوری فتنه از سوی خامنه‌ای، کروبی به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به «فتنه‌گری» متهم و بدون تشکیل دادگاه به حصر خانگی محکوم شدند.

حصر خانگی آنها با اعتراض‌های زیادی از سوی احزاب و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد و به‌رغم وعده‌ها برای رفع حصر، آنها همچنان در این وضعیت به‌سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید