آمریکا: درخواست‌های اضافه ایران می‌تواند مذاکرات را با شکست مواجه کند

وزیر خارجه ایران از آمریکا خواسته است برای آغاز مذاکرات 10 میلیارد دلار از پول ایران را آزاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به آمادگی این کشور در زمینه بازگشت به مذاکرات احیای برجام خبر داد اگر ایران در این زمینه، درخواست‌‎های بیشتر یا چیزی کمتر را ارائه دهد، این مذاکرات موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش بخش فارسی «صدای آمریکا» گفت: «ما به دنبال بازگشت متقابل به پیروی از برجام هستیم. [اما] در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی ایران، این مذاکرات با موفقیت همراه نخواهند بود.»

پیش‌تر یک دیپلمات ارشد به «پولیتیکو» گفته بود که ایران احتمالاً در دور جدید مذاکرات، درخواست‌های جدید و «مازاد بر توافق برجام» مطرح خواهد کرد.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اظهارات اخیر حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، مبنی بر بازگشت این کشور به مذاکرات احیای برجام عنوان کرد که این اظهارات توسط وزارت خارجه ایالات متحده «مشاهده شده است.»

امیرعبداللهیان شنبه‌شب، 2 اکتبر، در گفت‌وگوی زنده با تلویزیون دولتی ایران، مدعی شد که در سفر اخیرش به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکایی‌ها مدام به دنبال ارتباط و پیغام رسانی با طرف ایرانی بودند.

او با اشاره به تمایل مقامات دولت جو بایدن برای ارتباط با دولت جدید ایران، گفت که «اگر آمریکایی‌ها نیت واقعی دارند 10 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران را آزاد کنند.»

پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، شش دور از مذاکرات احیای برجام بین قدرت‌های غربی و ایران برگزار شد. با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پایان دولت حسن روحانی، تهران از توقف این مذاکرات خبر داد.

مقامات دولت جدید ایران همواره گفته‌اند، در حال مطالعه پرونده توافق هسته‌ای هستند و «به‌زودی» به مذاکرات احیای برجام در وین باز خواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید