چمران: پروژه‌های عمرانی تهران به سپاه واگذار می‌شود

اکثر قراردادهای سپاه با شهرداری تهران به‌صورت محرمانه منعقد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، از واگذاری پروژه‌های عمرانی شهر تهران به «قرارگاه خاتم‌الانبیا»ی سپاه پاسداران ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، یکشنبه، 3 اکتبر، چمران با اشاره به همکاری مدیریت شهری با مجموعه سپاه، گفت: «از ادوار گذشته مدیریت شهری همکاری نزدیکی با سپاه و قرارگاه خاتم برای انجام پروژه‌های بزرگ در قالب مگاپروژه داشته است که این موضوع در شورای چهارم بسیار بیشتر بود.»

او بدون ذکر نام و تعداد این پروژها به خبرگزاری تسنیم گفت، شهرداری تهران در نظر دارد «مگا پروژه‌ها» را به سپاه واگذار کند.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، آوریل سال جاری، در مصاحبه با روزنامه «اعتماد» از قراردادهای محرمانه‌ای با عنوان «فاینانس 1» و «فاینانس 2» خبر داده بود که در دوره شهرداری محمد باقر قالیباف به‌صورت خارج از تشریفات با قرارگاه خاتم منعقد شده و به گفته‌ او «حجم آن از بودجه سالیانه شهرداری هم بیشتر بود».

پیشتر، محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری پیشین ایران در روزهای پایانی کار دولت حسن روحانی، از انعقاد قرارداد تکمیل راه‌آهن رشت - آستارا با قرارگاه خاتم‌ به ارزش 2 میلیارد دلار خبر داد. طرح احداث راه آهن 160 کیلومتری رشت به آستارا که از سال 95 آغاز شد، قرار بود با مشارکت و سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری جمهوری آذربایجان 4 ساله پایان یابد اما آذربایجان به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران از ادامه ‌این پروژه انصراف داد.

قرارگاه خاتم پس از پایان جنگ ایران و عراق با هدف مشارکت سپاه در طرح‌های اقتصادی تاسیس شد و به سرعت با حمایت مقامات جمهوری اسلامی به بزرگترین کارتل اقتصادی و حامی مالی فعالیت‌های نظامی سپاه پاسداران در خارج از ایران تبدیل شد.

در ماه مه 2010 قرارگاه خاتم‌، شرکت‌های زیرمجموعه و فرمانده وقت آن «رستم قاسمی»، تحت تحریم دولت آمریکا قرار گرفتند.

در ژوئن 2010 نیز شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای این قرارگاه و چهار موسسه زیرمجموعه آن به‌نام‌های مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن‌سازان را به همراه 40 شرکت و موسسه ایرانی دیگر، در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بر اساس این قطعنامه، دارایی‌ این شرکت‌ها در بانک‌های خارجی مسدود شد و مسئولان آن‌ها از حق مسافرت بین‌المللی محروم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید