واکنش خامنه‌ای به تنش با آذربایجان: بدون حضور ارتش‌های بیگانه حل شود

پس از تنش‌های لفظی بين تهران و باكو، ارتش ایران رزمایشی با عنوان «فاتحان خیبر» در مرزهای خود با جمهوری آذربایجان برگزار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اختلافات اخیر این کشور با جمهوری آذربایجان در اظهاراتی عنوان کرد که این تنش می‌باید بدون حضور نظامی ارتش‌های بیگانه حل شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، علی خامنه‌ای یکشنبه 11 مهر در دیداری تصویری با دانشجویان دانشگاه‌های افسری با توصیف «تأمین امنیت با تکیه بر دیگران» به عنوان « یک توهم» گفت: «کسانی که به این توهم دچارند سیلی آن را به‌زودی خواهند خورد چرا که دخالت مستقیم یا غیرمستقیم بیگانگان در امنیت و جنگ و صلح هر کشوری، فاجعه‌ای مصیبت‌بار است.»

او همچنین افزود: «حوادثی که در شمال‌غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با همین منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پس از تنش‌های لفظی بين تهران و باكو، ارتش ایران رزمایشی با عنوان «فاتحان خیبر» در مرزهای خود با جمهوری آذربایجان برگزار کرد.

در همین رابطه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران شامگاه شنبه در گفتگویی با تلویزیون دولتی ایران، ضمن اتهام آذربایجان به پذیرفتن حضور اسرائیل پس از آزادسازی قره‌باغ در نزدیکی مرزهای ایران، گفت که تهران در این خصوص «به طور جدی به مقامات عالی رتبه جمهوری آذربایجان» هشدار داد.

امیرعبداللهیان افزود: «تغییر ژئوپولتیک در منطقه و تغییر در مرزها را تحمل نمی کنیم و نسبت به آن تحفظ جدی داریم.»

اختلاف‌های تهران و باکو طی هفته‌های اخیر در پی بازداشت دو راننده ایرانی در مسیر اصلی ترانزیت کالا میان دو کشور در منطقه قره‌باغ کوهستانی به‌دلیل ورود غیرقانونی آنها به خاک آذربایجان و همچنین اخذ عوارض عبور از کامیون‌های تردد کننده میان ایران و ارمنستان وارد فاز جدیدی از تنش‌ها شد.

در پی اعتراض مقامات جمهوری آذربایجان در این‌ باره، عباس موسوی، سفیر ایران در باکو گفت: «ما موضوع کامیون‌ها را بررسی کردیم. مشخص شد که شرکت‌های خصوصی این قدم را برداشته‌اند. ما به شرکت‌های خصوصی هشدار دادیم که به تمامیت ارضی آذربایجان احترام بگذارند.»

پس از آن و به‌دنبال انتقال نیروها و تجهیزات نظامی ایران به منطقه مرزی و برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، از برگزاری این رزمایش نظامی به‌‌‌شدت انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید