ایران: اسرائيل عامل حمله به تاسیسات هسته‌ای کرج است

اسلامی گفت محل تاسیسات به ویژه محل دوربین‌های نظارتی آژانس بر اثر انفجار تخریب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئيس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، اسرائيل عامل انفجار اخیر به تاسیسات تولید سانتریفیوژ «تسا» در کرج بوده است.

اسلامی، یک‌شنبه، 3 اکتبر، با اشاره به درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین‌های نظارتی در این تاسیسات گفت که آژانس ابتدا باید موضع خود را نسبت به این حمله روشن کند.

او گفت در جریان این حمله محل تاسیسات هسته‌‌ای کرج و «به ویژه محل دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» تخریب شده است.

اسلامی افزود درباره «جزئیات مهم این حادثه» به نمایندگان آژانس در تهران و وین اطلاع داده شده است.

تاسیسات اتمی کرج که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئيه سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت.

موسسه تحقیقاتی و اطلاعاتی «اینتل ‌لب»، در آن زمان با نشر تصاویری نوشت: «وب‌گاه نورنیوز به نقل از مقامات ایران از خنثی شدن حمله به یک ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج خبر داد اما تصاویر ماهواره‌ای روز اول ژوئیه ماجرایی متفاوت را نشان می‌دهد.»

به نوشته «اینتل لب»، در این حمله پهپادی، بخش وسیعی از سقف یکی از ساختمان‌های تاسیسات تسا تخریب شده است.

پس از این حمله، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت، ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است. یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته بود، به‌نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

همزمان روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشت که این خرابکاری «خسارات سنگینی» دربر داشته است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل، پیش‌تر در رشته توییتی نوشته بود: «از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

غریب‌آبادی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش ادعا کرد که تهران «به شکل مناسبی» به حملات اسرائیل پاسخ داده است.

دو ماه و نیم پس از گذشت این حادثه، آژانس در گزارشی از نابود شدن یک دوربین و مفقودی برخی قطعات نظارتی آن در این حادثه خبر داد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از سفری که به تهران داشت اعلام کرد مقامات ایرانی موافقت کردند تا به بازرسان بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظارتی محدودی و جایگزینی کارت‌های حافظه مخصوص آنها در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای اجازه دهند.

اما محمد اسلامی، چهارشنبه 15 سپتامبر گفت که دوربین‌های نظارت آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران «غیرفعال» شدند.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران دلیل این اقدام تنش‌افزا از سوی تهران را «عدم تعهد طرف‎های اروپایی به برجام» و «آسیب‌دیدن دوربین‌ها» در جریان حملات تخریبی اخیر‌ علیه مراکز هسته‌ای ایران عنوان کرد.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید