تورم بیش از 50 درصدی خانوارهای روستایی در نیمی از استان‌های ایران

نرخ تورم در ایران نزدیک به 60 درصد گزارش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرخ تورم خانوارهای روستایی طی یک سال گذشته در بیش از نیمی از استان‌های ایران از 50 درصد عبور کرد.

به گزارش «همشهری» و بر اساس گزارش «مرکز آمار ایران»، آمار ارائه شده از تورم در پایان شهریور سال جاری نشان می‌دهد که در مقایسه با شهریور سال گذشته، نرخ تورم در «خانوارهای روستایی» در 17 استان ایران از 50 درصد عبور کرده است.

استان ایلام با تورم 55.9 درصدی در خانوارهای روستایی، بیشترین نرخ تورم استانی سال گذشته را تجربه کرده است.

بر اساس این آمار، نرخ تورم در «خانوارهای شهری» نیز در بیش از هشت استان از 50 درصد تجاوز کرده و این عدد برای نیمی از استان‌های ایران پیش‌بینی می‌شود.

«مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه» پیش‌تر تخمین زده بود که روند رشد نرخ تورم کاهش خواهد یافت اما آمارهای ارائه شده حاکی از سبقت نرخ تورم از این پیش‌بینی‌هاست.

«بانک مرکزی ایران» نرخ تورم کلی کشور را در طی چند سال اخیر به صورت عمومی منتشر نکرده اما آن را در اختیار نهاد ریاست‌ جمهوری قرار می‌دهد. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران پیش‌تر در 30 مرداد در صحن عمومی مجلس با افشای این عدد، نرخ تورم را نزدیک به 60 درصد عنوان کرد.

با این وجود افزایش نرخ تورم در کنار افزایش قیمت‌‎ محصولات مصرفی، زندگی دهک اول جامعه را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بر اساس آمار رسمی، بین اولین دهک و آخرین دهک جامعه، 8.2 درصد اختلاف در نرخ تورم نقطه به نقطه وجود دارد.

به عنوان مثال، نرخ تورم سالانه برای گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی برای دهک‌ اول جامعه به 62.2 درصد رسیده است. این در حالی است که این عدد برای دهک دهم جامعه 61.5 درصد است.

در یک سال گذشته، مردم ایران شاهد افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی بوده‌اند. گروه کالایی «روغن و چربی» در شهریور ماه سال جاری، با افزایشی 97.8 درصدی نسبت به شهریور ماه سال گذشته مواجه بوده است. گروه «سبزیجات و حبوبات» و گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» نیز به ترتیب با افزایش 93.8 و 72.5 شاهد افزایش چشمگیری در قیمت بوده‌اند.

ارزیابی صندوق بین‌المللی پول از ایران این است که این کشور در سال گذشته خورشیدی پس از ونزوئلا، زیمبابوه، سودان، سورینام و لبنان بیشترین نرخ تورم را در جهان داشته است و امسال نیز وضعیت کشور بدتر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید