یک مقام اطلاعاتی اسرائیلی از نقش تل‌آویو در ترور قاسم سلیمانی پرده برداشت

سلیمانی طی حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تامیر هیمن، رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (آمان) از نقش تل‌آویو در تغییر موضع دولت ترامپ نسبت به ایران و همچنین نقش این کشور در ترور قاسم سلیمانی خبر داد.

ژنرال هیمن، جمعه یک اکتبر در مصاحبه‌ با خبرگزاری «والا» با اظهار خرسندی از عملیات ترور قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، گفت، ترور سلیمانی پس از این صورت گرفت که تل‌آویو اطلاعاتی را مبنی بر حمله گسترده ایران به نیروهای آمریکایی در خلیج به دولت ترامپ ارائه داد.

او با تائید نقش دستگاه اطلاعاتی اسرائیل در ترور قاسم سلیمانی گفت: «اطلاعات ما منجر به تغییر اقدام آمریکا علیه ایران شد.»

قاسم سلیمانی که از سوی آمریکا در «فهرست تروریسم» قرار گرفته بود، در ژانویه 2020 طی حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

هیمن با این اظهار که ترور سلیمانی نتایج مثبتی به همراه داشته است، به اسماعیل قاآنی، جانشین قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: «این فرد توانایی و اختیار تصمیم‌گیری ندارند.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش خبر داد که ارتش این کشور برای حمله احتمالی به مراکز هسته‌ای ایران، درخواست افزایش بودجه داده است.

این مقام ارشد اطلاعاتی به صدها حمله اسرائیل علیه مواضع ایران و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور در سوریه اشاره کرد و گفت، این حملات برای جلوگیری از انتقال تسلیحات پیشرفته به حزب‌الله و ممانعت از حمله به اسرائیل بوده است.

ژنرال هیمن در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز افزود که این کشور به ساخت بمب اتمی نزدیک نیست.

او در این زمینه گفت: «به‌رغم سطح بالای غنای اورانیوم، ایران هنوز راه زیادی برای دستیابی به بمب اتمی دارد.»

وی از تلاش ایران برای به تعویق‌انداختن مذاکرات و طولانی‌کردن آن‌ خبر داد و این اقدام را در جهت وقت‌کشی برای ادامه روند غنی‌سازی اورانیوم دانست.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید