تصاویر ماهواره‌ای از انفجار شدید یک مرکز تحقیقاتی موشکی در غرب تهران

سپاه پیشتر اعلام کرده بود حداقل دو نفر از اعضای این سازمان در انفجار یک «مرکز خودکفایی تحقیقاتی» در خارج از تهران کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصاویر ماهواره‌ای تاسیسات موشکی ایران در حوالی تهران که اوایل هفته جای منفجر شد را پنجشنبه یک شرکت خصوصی اطلاعاتی اسرائیلی منتشر کرد. این تصاویر نشان می‌دهد که سایت مخفی متعلق به سپاه پاسداران ایران خسارات شدیدی دیده است.

وبگاه «تایمز اسرائیل» پنجشنبه 30 سپتامبر 2021 گزارش داد که این تصاویر را «ایمج‌ست اینترنشنال»، یک شرکت تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده است. به گفته تحلیلگران این شرکت، تاسیسات منفجرشده متعلق به «گروه صنعتی شهید همت» وابسته به سپاه پاسداران است.

Advertisement

تصاویری که روز دوشنبه اندکی پس از انفجار تاسیسات گرفته شد، به گفته شرکت اسرائیلی «پایگاه موشکی مخفی سپاه» است. این تصاویر نشان می‌دهد که حداقل یک چهارم سوله به طور کامل تخریب شده و باقی نقاط سوله نیز آسیب‌های جدی دیده است.

سپاه پیشتر اعلام کرده بود حداقل دو نفر از اعضای این سازمان در انفجار یک «مرکز خودکفایی تحقیقاتی» در خارج از تهران کشته شدند. به گفته «تایمز اسرائیل»، به نظر می‌رسد که این مرکز، «سازمان جهاد تحقیقات و خودکفایی» باشد، که وزارت دارایی ایالات متحده به دلیل «تحقیق و توسعه موشک‌های بالستیک» آن را در سال 2017 تحریم کرد.

تاسیسات موشکی و دیگر سایت‌های حساس ایران همچون تاسیسات اتمی پیشتر نیز قربانی آتش‌سوزی و انفجار شده‌اند. مهمترین مورد این انفجارها در سال 2011 در پایگاه ملارد سپاه پاسداران در نزدیکی تهران رخ داد، که در جریان آن حسن طهرانی مقدم «پدر صنایع موشکی» سپاه، به همراه شانزده نفر دیگر از اعضای بلندپایه این سازمان شبه‌نظامی کشته شدند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، مقامات جمهوری اسلامی سال‌ها سعی می‌کردند انفجار ملارد و کشته شدن کارشناسان نظامی سپاه را «حادثه» جلوه بدهند. با این وجود، بعدها یک زندانی سابق فاش کرد که سپاه پاسداران وی را مدت‌ها با ظن این‌که اسرائیل در این حادثه دست داشته، بازجویی می‌کرده است.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید