واردات لوازم خانگی کره‌ای به ایران با فرمان خامنه‌ای ممنوع شد

«ال‌جی» و «سامسونگ» دو برند مشهور کره‌ای، پس از تحریم‌های آمریکا، از سال 98 ایران را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، واردات لوازم خانگی به‌ویژه از کره جنوبی به ایران ممنوع شد.

خبرگزاری «تسنیم»، شامگاه چهارشنبه 7 مهر 1400 گزارش داد که خامنه‌ای در نامه‌ای که تصویر آن در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شده، به رئیسی نوشته است که «واردات این محصولات باعث شکستن کمر تولیدکنندگان می‌شود و باید جلوی آن گرفته شود».

به دنبال فرمان او، رئیسی، در نامه‌ای به رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین محسن خاندوزی، وزیر اقتصاد، دستور داد تا از واردات لوازم خانگی جلوگیری شود.

ممنوعیت واردات لوازم خانگی مطابق دستور خامنه‌ای در 14 شهریور امسال انجام شده است.

پیشتر نیز مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرده بود که بر اساس مصوبه شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا پایان امسال ادامه خواهد داشت و اجازه واردات بی‌رویه در لوازم خانگی که تولید داخل را تحت‌الشعاع قرار دهد، نمی‌دهیم.

در تصاویری که از فرمان خامنه‌ای و دستور رئیسی منتشر شد، محمدی گلپایگانی، رییس دفتر خامنه‌ای درباره صدور فرمان ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، عنوان کرده است که این فرمان پس از آن صادر شده که خامنه‌ای از نامه جمعی از شرکت‌ها و کارخانجات تولید لوازم خانگی مبنی بر مخالفت با ورود محصول نهایی لوازم خانگی مطلع شده است.

این اقدام درحالی است که «ال‌جی» و «سامسونگ» دو برند مشهور کره‌ای است که ایران را از سال 97 پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی، از ارسال قطعات و مواد اولیه به تولیدکنندگان ایرانی خودداری کرده‌اند.

این شرکت‌ها پس از تحریم‌های آمریکا، از سال 98 ایران را ترک کردند.

اما دو شرکت «سامسونگ» و «ال‌جی» اولین شرکت‌های کره‌ای خارج شده از بازار ایران نیستند. پیش از آنها ده‌ها شرکت کوچک و بزرگ دیگر نیز بازار ایران را ترک کرده بودند. از جمله، شرکت‌های خودروسازی «کیاموتورز» و «هیوندای» کره نیز از بازار ایران رفته بودند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» پیشتر در گزارشی، قیمت یک یخچال با کیفیت متوسط را معادل 20 ماه حقوق یک کارگر در ایران برآورد کرده بود.

رئیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان اخیرا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ایسنا» گفته بود که 60 تا 70 درصد مردم به خرید وسایل دست دوم روی آورده‌اند و دلیل آن را «گرانی لوازم خانگی ایرانی و خارجی» عنوان کرده بود.

در یک سال اخیر، اختلاف ایران و کره جنوبی بر سر «پول‌های بلوکه‌شده حاصل از فروش نفت» شدت گرفته است. مقامات ایران مبالغ ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی را بین 6.5 تا 9 میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.

اخیرا نیز در نیمه دوم دی سال گذشته سپاه پاسداران ایران یک نفتکش کره جنوبی را در توقیف کرد و اختلافات این دو کشور را به اوج رساند. هرچند که پس از توقیف دو نفتکش ایرانی از سوی اندونزی، ایران با گذشت چندین ماه، نفتکش توقیف شده را آزاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم