احداث دو نیروگاه اتمی در بوشهر در سایه روابط تیره ایران و آژانس

محمد اسلامی گزارش آژانس مبنی بر کشف اورانیوم با منشأ انسانی در چند مرکز اتمی ایران را «نادرست» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد اسلامی، معاون رئیس جمهوری ایران در دیدار با مقامات دولت روسیه، از احداث دو نیروگاه هسته‌ای جدید توسط مسکو در بوشهر خبر داد. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به‌دلیل «عدم شفافیت» مورد انتقاد قرار داده است.

اسلامی که همزمان معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور است، در جریان سفر خود به مسکو و در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «اسپوتنیک» با اشاره به این‌که ایران اختلاف عمده‌ای با آژانس ندارد، ادعا کرد پس از آسیب‌دیدن دوربین‌های نظارتی در تأسیسات اتمی «تسا» در کرج، آژانس از محکوم کردن این حمله، امتناع کرد.

Advertisement

او دلیل جلوگیری از ورود بازرسان آژانس به این مرکز هسته‌ای را «عدم محکومیت این حمله» توسط آژانس دانست.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که طبق توافق دوجانبه 12 سپتامبر، ایران اجازه تبدیل کارت حافظه بیشتر دوربین‌های مراقبتی در تاسیسات اتمی‌اش را به کارشناسان آژانس داد اما مانع ورود این کارشناسان به یکی از تاسیسات خود در کرج شد.

تاسیسات اتمی کرج که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئن سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت.

پس از این حمله، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت، ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است. یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته بود، به‌نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

همزمان روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشت که این خرابکاری «خسارات سنگینی» دربر داشته است.

محمد اسلامی در بخش دیگری از این مصاحبه، گزارش آژانس مبنی بر کشف اورانیوم با منشأ انسانی در چند مرکز اتمی ایران را زیر سوال برد و آن را «نادرست» دانست.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندی پیش در بیانیه خود به مناسبت اولین روز شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی این نهاد، به وجود اورانیوم در سه تاسیسات هسته ای متعلق به جمهوری اسلامی اشاره کرد و و عنوان کرد توانایی آژانس برای حفظ آگاهی از روند هسته‌ای ایران به خطر افتاده است.

او گفته بود موضوعاتی همچون «وجود چندین ذره اورانیوم با منشا انسانی در سه مرکز هسته‌ای ایران» برای طرف‌های ایرانی مطرح شده اما هنوز به قوت خود باقی مانده و پاسخی برای آن دریافت نشده است.

اسلامی در حالی کشف اورانیوم با منشأ انسانی در مراکز هسته‌ای ایران را تکذیب کرده و آن را ساخته و پرداخته گروه‌های اپوزسیون ایران می‌داند که پیش‌تر کاظم غریب آبادی، نمایده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین با عدم تکذیب این خبر، اظهار کرد که منشأ این اورانیوم‌ها برای دولت ایران ناشناخته است.

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را مدنظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم