اتحادیه اروپا: توافق هسته‌ای با ایران وارد مرحله حساسی شده است

ایران بدون تعیین زمانی مشخص اعلام کرد به زودی به مذاکرات هسته‌ای باز خواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران وارد مرحله حساسی شده است.

جوزپ بورل، پنج‌شنبه، 30 سپتامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه اظهار داشت که مذاکرات وین باید در اسرع وقت از سر گرفته شود.

او همچنین افزود، درباره ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای در مدت زمان کوتاه و مناسب اطمینان دارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران یکشنبه گذشته در مصاحبه با کانال رسمی شبکه خبری ایران گفت:«مردم دائماً در مورد معنی بازگشت ما به مذاکرات در «اسرع وقت» می‌پرسند. آیا این عبارت به معنای روزها، هفته‌ها یا ماه‌های آینده است؟

او ادامه داد: «تفاوت بین به زودی ایران و غرب بسیار زیاد است ، برای ما «به زودی» به این معنی است که بررسی پرونده هسته‌ای ما به طور کامل پایان می‌رسد. آنچه مهم است عزم ما برای بازگشت به مذاکرات است، به شرط آنکه جدی و تضمین کننده حقوق و منافع مردم ایران باشد».

هنوز زمان مشخصی برای بازگشت به مذاکرات تعیین نشده است

وزارت خارجه ایران نیز پیشتر بدون تعیین زمان مشخصی اعلام کرد، که مذاکرات را به زودی از سر خواهد گرفت.
گفتنی است مذاکرات هسته‌ای که در وین در آوریل 2021 آغاز شده بود، پس از انجام 6 دور به حل همه مسائل مهم و عمده باقی مانده در توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی منجر نشد.

این مذاکرات هسته‌ای که میان ایران از یک سو و از سوی دیگر، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه، علاوه بر آمریکا که به طور غیرمستقیم در مذاکرات شرکت کرده بود، آغاز شده بود ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیس در انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد و از آن زمان ایران نه زمان از سرگیری مذاکرات و نه ترکیب تیم‌مذاکره‌کنندگان هسته‌ای خود را مشخص نکرده است.

این در حالی است که روسیه به همراه کشورهای اروپایی برای از سرگیری مذاکرات وین تلاش می‌کند و همواره تأکید کرده که هیچ راه حل دیگری جز مذاکره وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم