.
.
.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران: علت مرگ بیماران قارچ سیاه در گواهی فوت ذکر نمی‌شود

پیشتر علت فوت برخی بیماران کرونایی در گواهی فوت آنها «حمله قلبی» عنوان شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همایون سامه‌یح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران، گفت علت فوت بیماران قارچ سیاه در گواهی فوت آن‌ها ذکر نمی‌شود تا برای پزشک و بیمارستان مشکلی پیش نیاید.

‏به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، چهارشنبه 29 سپتامبر، نجف‌آبادی گفت به‌دلیل اینکه چین مقدار زیادی واکسن سینوفارم به ایران داده، نباید پس زده شود یا درباره آن «حاشیه‌سازی زیادی» انجام شود.

این نماینده مجلس ایران علت شیوع قارچ سیاه را تجویز کورتون و رمدیسیور دانسته و گفته است: «متاسفانه پروتکل‌های درمانی توسط برخی از پزشکان کامل اجرا نمی‌شود و بدون تست برای بیماران کورتون و رمدسیور تجوز می‌شود.».

به گفته عضو کمیسیون مجلس، به خاطر همکاری دولت چین با ایران سینوفارم تنها واکسنی است که به مقدار خیلی زیادی در اختیار ایران قرار داده شده است و چون چین مقدار زیادی واکسن سینوفارم به ایران داده، نباید پس زده شود یا درباره آن «حاشیه‌سازی زیادی» انجام شود.

نجف آبادی همچنین با بیان ادعای خود مبنی بر اینکه «واکسن برکت خیلی موثرتر از واکسن سینوفارم است» گفته است که این واکسن در پیک بسیار شدیدی که در سیستان و بلوچستان امتحان شده است.

«برکت» توسط یک شرکت داروسازی وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» تولید می‌شود. مجوز تولید این واکسن در حالی صادر شد که نتایج آزمایش انسانی آن از دید کارشناسان بررسی نشده بود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام پیش‌تر این واکسن را «امن‌ترین واکسن کرونای دنیا» خوانده بود.

ایران از محدود کشورهایی است که از واکسن‌ چینی وارداتی استفاده می‌کند. هرچند حکومت به مردم وعده تولید انواع داخلی انبوه را داده فود اما تا کنون هیچ یک از شش واکسن داخلی به مقدار زیاد توزیع نشد. واکسن‌ سینوفارم چینی در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله اتحادیه اروپا تایید نشده است. از این رو، برخی کشورها که شهروندان خود را با سینوفارم واکسینه کرده‌‌اند، با توجه افزایش تردیدها درباره کارایی این واکسن، تزریق دوز سوم و تقویت‌کننده با یکی از واکسن‌های مورد تایید جهانی را آغاز کرده‌اند.

روند واکسیناسیون در ایران به اعتقاد کارشناسان کند است و یکی از دلایل اصلی کندی آن ممنوعیت ورود واکسن‌های معتبر جهان به ایران است. پیش‌تر خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی توسط علی خامنه‌ای، منع شده بود اما بعدها اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. اخیرا نیز خامنه‌ای پس از دریافت واکسن گفت که واکسن خارجی هم ایرادی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم