.
.
.

پیمان جبلی منصوب خامنه‌ای به سمت ریاست صداوسیمای ایران برای تشدید سانسور

عملکرد سازمان صدا و سیما به دلیل نحوه پوشش وقایع و پخش اعتراف‌گیرهای اجباری و زیر شکنجه از بازداشت شدگان همواره از سوی مردم ایران و نهادهای بین‌المللی مورد انتقاد بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با پایان یافتن دوره پنج ساله ریاست «علی عسکری» بر سازمان صداوسیمای ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در حکمی، پیمان جبلی، از حلقه دانش‌آموختگان دانشگاه «امام صادق» را به ریاست این سازمان منصوب کرد.

جبلی که چهارشنبه، 29 سپتامبر، بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی خامنه‌ای به سمت رئیس سازمان صدا و سیمای ایران منصوب شده است، پیش‌ از این پست معاونت برون‌مرزی تلویزیون دولتی ایران را عهده‌دار بود.

دولت ایالات متحده آمریکا ژوئن گذشته دامنه وب‌سایت‌های دو شبکه تلویزیونی حکومتی ایران، «العالم» و «پرس تی وی»، که پیمان جبلی در آنها پست‌های کلیدی داشت را توقیف کرد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که زیر نظر مستقیم علی خامنه‌ای اداره و هر ساله بودجه هنگفتی به آن اختصاص داده می‌شود اما همواره به خاطر اعمال سانسور و پوشش‌های غیر واقعی و جانب‌دارانه آن مورد انتقاد شدید مردم این کشور قرار گرفته و در بسیاری مواقع نه به عنوان رسانه ملی بلکه به عنوان «رسانه ضد مردمی» تلقی شده است. برای نمونه به خاطر وارانه جلوه دادن وقایع به ویژه در ناآرامی‌ها و اعتراضات از سوی معترضان و مردم ناراضی ایران شعارهایی از قبیل «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما» علیه این سازمان سر داده شد.

این سازمان رسانه‌ای و شبکه‌های خبری و تلویزیونی زیر مجموعه آن همچنین به دلیل داشتن سابقه‌ای طولانی در پخش اعترافات اجباری بازداشت شدگان مورد انتقادهای داخلی و خارجی قرار گرفته‌اند. گرفتن و پخش اعترافات اجباری جلو دوربین‌های تلویزیونی محدود به فعالان سیاسی نبوده و گروه‌های مختلفی از زنان و مردان با طیف گسترده‌ای را شامل شده که به اجبار و زیر شکنجه از آنها اعتراف‌گیری شده و ناچار به حضور در تلویزیون ایران شده‌اند.

حلقه فارغ التحصیلان دانشگاه «امام صادق» که جبلی منتسب به آن است به جناح‌های اصولگرا و نزدیک به علی خامنه‌ای قرار تعلق دارند و از نفوذ بالایی نیز برخوردارند.

علی باقر کنی به عنوان یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه اخیرا به عنوان معاون سیاسی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران منصوب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم